Czy ciężarna powinna się odchudzać?

W ciąży kobieta powinna jeść „za dwóch” – taki pogląd panuje wśród kobiet w ciąży, ale nie wśród lekarzy ginekologów i położnych. Należy sobie uświadomić, że będąc w ciąży kobieta bierze jednocześnie odpowiedzialność za rozwijającego się w jej łonie małego człowieka. Nie powinna więc jeść byle czego i ulegać swoim zachciankom. Musi jeść „dla dwóch” osób, dobierając do swojego menu pełnowartościowe produkty, warzywa i owoce, chudy nabiał i mięso. Dzięki temu dostarczy do organizmu wszystkie niezbędne dla zdrowia i właściwego rozwoju dziecka, składniki, witaminy i mikroelementy. Ciężarna powinna jeść rozważnie, aby zanadto nie przytyć w czasie ciąży, ale z drugiej strony nie może się odchudzać.

Odchudzanie surowo zabronione

Generalnie, ciężarna nie powinna być na diecie odchudzającej. Pomimo tego, że w ciąży się tyje, to nie powód do odchudzania. Przy każdej diecie z organizmu wydalane lub wypłukiwane są cenne witaminy i mikroelementy. Spadek poziomu tych składników odżywczych prowadzi do zaburzeń w rozwoju dziecka. Kobieta powinna pogodzić się z tym, że przytyje w ciąży, ale dzięki zdrowej, racjonalnej diecie dostarczającej do organizmu właściwe składniki oraz umiarkowanej aktywności fizycznej, może zdecydowanie ograniczyć przyrost wagi.

Odchudzanie w ciąży jest niebezpieczne i zwykle nawet wdrożenie restrykcyjnej diety nie przyniesie spodziewanych rezultatów. Dziecko i organizm kobiety będą korzystały z rezerw w jej ciele, a ssące uczucie głodu w końcu skłoni ciężarną do dostarczenia odpowiedniej ilości kalorii i elementów odżywczych. Przyszła mama zanim zacznie się odchudzać powinna wiedzieć, że każda jej decyzja dotycząca ciała i stanu zdrowia wpływa bezpośrednio na dziecko, które ma przyjść na świat.

Czym grozi odchudzanie?

Wiele kobiet nie chce zbyt dużo przytyć, nawet w okresie ciąży. Dlatego też prowadzą dietę, która może prowadzić do znacznego niedoboru składników odżywczych, które na każdym etapie ciąży są bardzo ważne dla rozwijającego się dziecka. Lekarze odradzają kobietom oczekującym dziecka gwałtownych zmian nawyków żywieniowych, chyba że wcześniej panie jadły same bezwartościowe fast foody, a w ich diecie brakowało warzyw i owoców.

Dieta w ciąży jak najbardziej

Kiedy kobieta dowiaduje się, że za kilka miesięcy zostanie matką, powinna podjąć wysiłek zmiany swojego codziennego jadłospisu. To, co je wpływa na zdrowy rozwój jej dziecka. Niewłaściwa dieta w czasie 9 miesięcy ciąży może skutkować nieprawidłowym rozwojem dziecka. W ciąży należy prowadzić dietę zdrowego odżywiania, nie zaś dietę odchudzającą. Oczekując na dziecko przytyjemy. Optymalnie byłoby, gdyby przyszła matka przytyła w granicach 10-14 kg w ciągu 9 miesięcy ciąży. Są jednak i takie panie, które przytyły w ciąży 25-30 kg. To stanowczo zbyt dużo. Lekarz ginekolog prowadzący ciążę na pewno zwróci kobiecie uwagę na to, że zbyt szybko tyje i powinna ograniczyć spożywanie bezwartościowych pokarmów, na rzecz jedzenia pełnowartościowego. Być może wysoki przyrost wagi wynika też z zatrzymania wody w organizmie. Z tym problemem można sobie jednak dosyć szybko poradzić, podając leki moczopędne.

Racjonalny model żywienia i umiarkowana aktywność fizyczna to najlepsze, co można zrobić będąc w ciąży. Dzięki temu kobieta nie przytyje za dużo, a dziecko urodzi się zdrowe.

Zjawisko pregoreksji

Mianem pregoreksji określa się zaburzenia odżywiania w czasie ciąży. Jest to anoreksja ciężarnych, a jej objawy są tożsame z symptomami towarzyszącymi anoreksji. Panie nie chcąc zbyt dużo przytyć i mieć rozstępów, stosują nawet środki odchudzające i uprawiają intensywne ćwiczenia, pomimo ciąży. Jest to najlepsza droga do tego, aby wystąpiło poronienie lub przedwczesny poród, zagrażający zdrowiu i życiu dziecka. Pregoreksja nie jest jeszcze powszechnie rozpoznawana, choć pierwsze jej przypadki notowano już w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii. Zagrożone tym schorzeniem są kobiety, które przed zajściem w ciążę miały problemy z prawidłowym odżywianiem albo z samą anoreksją.

Przy anoreksji ciążowej kobieta zagrożona jest wieloma negatywnymi skutkami. Może u niej wystąpić:

  • niedokrwistość,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • depresja poporodowa,
  • problemy z karmieniem piersią.

Dodatkowo, może to prowadzić do przedwczesnego porodu, przymusowej cesarki, konieczności hospitalizacji i karmienia pozajelitowego. Organizm kobiety ciężarnej musi bowiem uzyskać odpowiednią ilość niezbędnych składników odżywczych, aby dziecko mogło się rozwijać. Pregoreksja znacznie zwiększa ryzyko poronienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *