Ginekolog położnik bądź położna na jednej z pierwszych wizyt ciężarnej pacjentki wyznaczają przewidywaną datę porodu. Wcale nie oznacza to jednak, że dziecko urodzi się rzeczywiście w takim terminie. Większe prawdopodobieństwo jest tego, że maluch przyjdzie na świat przed lub po dacie wyliczonej według daty ostatniej miesiączki ciężarnej. Dlatego kobieta powinna być już w 8 miesiącu w pełni przygotowana na poród. Między innymi, powinna skompletować wyprawkę dla malucha i spakować swoją szpitalną torbę, w której powinny znaleźć się trzy grupy przedmiotów: rzeczy potrzebne do porodu, ubranka dla dziecka oraz rzeczy niezbędne dla matki po porodzie, podczas przebywania na oddziale położniczym.
Kiedy zacząć pakować torbę?
W szpitalu, podczas porodu i po nim nie powinno niczego ani kobiecie, ani noworodkowi nic zabraknąć. Oczywiście mąż lub ktoś z rodziny zawsze może coś donieść i uzupełnić torbę szpitalną, ale bywa, że nie ma na to czasu, a dodatkowa rzecz jest potrzebna natychmiast. Dlatego pakowania torby do szpitala nie należy zostawiać na ostatnią chwilę, kiedy wody płodowe odejdą i zaczną się skurcze. Wtedy przyszła matka powinna skoncentrować się na porodzie, a nie na pakowaniu. Dodatkowy stres nie jest jej do niczego potrzebny.
Przygotowania do porodu należy rozpocząć dosyć wcześnie – najlepiej pod koniec 7 miesiąca ciąży. Od lekarza lub ze szpitala , gdzie ma odbyć się poród, ciężarna powinna otrzymać listę niezbędnych rzeczy. To jednak nie wszystko, co powinnyśmy zapakować do torby szpitalnej. Wiele kobiet pakuje osobno trzy torby, umieszczając je później w jednej dużej. Jedna torba przeznaczona jest tylko na czas porodu, druga dla dziecka, a trzecia na czas po porodzie. Osobno, najlepiej w plastikowej, zamykanej kopercie, można umieścić dokumenty, które będą niezbędne w szpitalu. Jeśli przyszła mama ma rodzić z mężem lub inną, bliską osobą, ważne, aby wiedziała ona gdzie znajdują się poszczególne rzeczy w torbie.
Najważniejsze kwestie – dokumenty
Przed porodem, jeśli oczywiście nic nie zagraża życiu matki i dziecka, położna przeprowadza z pacjentką wywiad w szpitalu i uzupełnia dokumentację. Ciężarna powinna zapakować do swojej szpitalnej torby najważniejsze dokumenty, czyli:
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający jej tożsamość,
- dowód ubezpieczenia, np. kartę chipową,
- kartę przebiegu ciąży,
- aktualne wyniki badań,
- potwierdzenie grupy i czynniku Rh krwi ciężarnej,
- wyniki badań USG, łącznie z ostatnio wykonanym,
- zaświadczenia lekarskie o przeciwwskazaniach do porodu naturalnego, np. zaświadczenie od okulisty czy kardiologa,
- skierowanie do szpitala, jeśli zostało wydane – nie jest ono obowiązkowe.
Torba na czas porodu
Podczas porodu przyszła mama będzie potrzebowała niewątpliwie wygodnej koszuli nocnej, w której urodzi dziecko. Najlepiej, aby była ona rozpinana pod szyją lub miała fason kopertowy, co ułatwi ewentualne przystawienie dziecka do piersi już po porodzie. Do tego przyda się szlafrok i kapcie oraz skarpetki. Choć zwykle na oddziałach porodowych jest ciepło, to jednak gołe stopy będą narażone na zmarznięcie. Dodatkowo, zapakujmy do torby spinkę lub gumkę do włosów – będzie nam wygodniej rodzić w związanej fryzurze, bez opadających na oczy kosmyków przyklejających się do spoconego czoła. W torbie niech znajdzie się miejsce na pomadkę do ust, ponieważ wargi mogą być spierzchnięte po wielogodzinnym porodzie, co wywołuje dyskomfort.
Jeśli ciężarna wybrała poród rodzinny, w torbie powinien znaleźć się jednorazowy zestaw dla osoby towarzyszącej – sterylny fartuch, maska i ochraniacze na buty. Często takie zestawy są sprzedawane bezpośrednio w szpitalu. Nie w każdym szpitalu ubranie jednorazowe jest wymagane dla ojca dziecka, czasem wystarczy wygodny strój i kapcie.
W torbie na czas porodu kobieta będzie potrzebowała:
- bawełniane chusteczki – do okładów i do wycierania twarzy i czoła z potu,
- jednorazowe chusteczki higieniczne,
- jednorazowe podpaski poporodowe – już na etapie porodu są one potrzebne,
- termofor lub żelowy kompres,
- woda mineralna i coś do jedzenia, także dla osoby towarzyszącej,
- telefon komórkowy, aby zawiadomić bliskich o radosnym święcie,
- aparat – jeśli chcemy uwiecznić pierwsze chwile dziecka na świecie.
Torba po porodzie
Mama po porodzie – naturalnym lub przez cesarskie cięcie, będzie potrzebowała wielu akcesoriów. Przede wszystkim, musi mieć 2-3 koszule do spania dla mam karmiących – z rozcięciem przy dekolcie, co ułatwi podawanie dziecku piersi. Do tego trzeba mieć kilka par majtek jednorazowych oraz poporodowe podpaski – w ilości kilkunastu sztuk. Przydadzą się ręczniki papierowe i miękki papier toaletowy. Okolice krocza po porodzie naturalnym są mocno obolałe. Aby przyspieszyć ich gojenie można rozpuścić Tantum Rosa w pół litra wody i tak przygotowaną mieszanką obmywać krocze przy każdej wizycie w toalecie. Wśród przyborów toaletowych młoda mama musi posiadać żel pod prysznic, klapki, szczoteczkę do zębów i pastę, mydło i ulubione kosmetyki. Do torby zapakujmy 2 ręczniki – kąpielowy i do rąk, staniki do karmienia i wkładki laktacyjne, poduszkę oraz telefon komórkowy, ładowarkę i aparat fotograficzny.
Przydatnym akcesorium może być zwykłe koło do pływania. Część kobiet nie może normalnie siedzieć po porodzie, dlatego koło do siedzenia jest tutaj pomocne. Wiele pań przypomina, że dla swojej wygody warto mieć w szpitalu spinki lub agrafki na wszelki wypadek, np. konieczności okrycia dziecka parawanikiem przy naświetlaniach lampami przy żółtaczce poporodowej. Podczas karmienia piersią przez pierwsze dni kobietę mogą mocno pobolewać sutki. Warto mieć na taką okoliczność specjalne maści i kremy oraz ewentualnie kapturki silikonowe.
Może przydać się laktator ręczny dla młodej matki karmiącej, choć nie każda kobieta go potrzebuje. W wielu szpitalach pacjentki muszą mieć własne naczynia – kubek, sztućce, miseczkę i talerz.
Dla dziecka
Torba dla dziecka powinna zawierać:
- co najmniej trzy komplety ubranek w rozmiarze 50-56 – najlepiej kaftaniki i śpioszki lub pajacyki, które łatwo się zakłada i zdejmuje,
- czapeczki bawełniane i tzw. niedrapki na rączki,
- skarpetki,
- najmniejszy rozmiar pieluch – „1”, new born,
- chusteczki nawilżane dla niemowląt,
- becik,
- ręcznik kąpielowy,
- pieluchy tetrowe,
- szczoteczka do włosów z miękkim włosiem,
- kosmetyki – mydło, maść lub krem na odparzenia, oliwka dla niemowląt, puder, żel do mycia,
- gaza lub wata oraz spirytus salicylowy do przemywania pępka,
- kocyk.