Ćwiczenia w ciąży

Odchudzanie w czasie oczekiwania na dziecko jest dla ciężarnych zasadniczo surowo wzbronione. Powinny one zdrowo się odżywiać, dzięki czemu dostarczają do organizmu dziecka wszystkie niezbędne dla zdrowia składniki odżywcze. Dziecko rośnie i rozwija się prawidłowo, jeśli matka prowadzi zdrowy tryb życia. Kobiety w ciąży mogą jednak zadbać o swoją figurę i jednocześnie bardzo skutecznie przygotować się do porodu. Mogą wykonywać pewne ćwiczenia, które zapewnią im właściwą kondycję zdrowotną i nie pozwolą zanadto przytyć. O ile ciąża nie jest zagrożona lub nie ma innych przeciwwskazań medycznych, zaś ciężarna czuje się stosunkowo dobrze, spokojnie można wykonywać pewne ćwiczenia.

Bez forsowania się

Oczywiście, w czasie ciąży nie można rozpoczynać intensywnych treningów biegowych, zapisywać się po raz pierwszy na siłownię, czy na fitness, albo narzucać sobie morderczy tryb treningów w zaciszu własnego domu. Zawsze kobieta w pierwszej kolejności powinna pomyśleć o dziecku i zastanowić się nad tym, czy ćwiczenia, które wykonuje, na pewno mu nie zaszkodzą. Warto przy tym zasięgnąć fachowej opinii lekarza ginekologa prowadzącego ciążę. Powinien on doradzić, czy i jakie ćwiczenia w czasie ciąży pacjentka może wykonywać, aby zadbać o formę i skutecznie przygotować się do trudów porodu naturalnego. Dzięki temu łatwiej i szybciej urodzi, a później szybko wróci do siebie i będzie mogła bez przeszkód cieszyć się macierzyństwem.

Jak ćwiczyć?

Jeśli przed ciążą kobieta była aktywna i dużo ćwiczyła, najprawdopodobniej nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrezygnowała ze sportu. Trzeba jednak pamiętać przy tym o bezpieczeństwie swoim i swojego dziecka. W ciąży zaleca się ograniczenie intensywności ćwiczeń, a jeśli istnieją obawy o to, że mamy do czynienia z ciążą zagrożoną, w zasadzie żadna aktywność fizyczna nie będzie wskazana. Kobiety w ciąży powinny generalnie stosować się do zasady, że zdrowy tryb życia im służy, a jego integralnym elementem jest ruch. Poprawi on samopoczucie ciężarnej i pomoże jej zadbać o figurę. W zdecydowanej większości przypadków wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń w ciąży zmniejsza mdłości, powoduje, że pozostałe charakterystyczne dla takiego stanu dolegliwości powoli ustępują lub są słabiej odczuwalne. W ciąży można uprawiać wiele ćwiczeń, pamiętając, aby stosować się do lekarskich zaleceń. Najlepiej zapytać ginekologa czy możemy ćwiczyć i przedstawić mu swoje pomysły na regularne treningi.

Przed każdym treningiem należy pamiętać o obowiązkowej rozgrzewce – obojętnie, czy jesteśmy w ciąży, czy też nie. Pomoże ona rozgrzać mięśnie całego ciała i przygotować je do wysiłku. Jeśli pominiemy ten etap, najprawdopodobniej narazimy się na kontuzje, np. zerwanie lub nadwyrężenie mięśni. Rozgrzewka może polegać na spacerowaniu, tańcu, czy wykonaniu kilku skłonów i przysiadów.

Ciężarne mogą uprawiać:

  • ćwiczenia fitness lub aerobowe w wodzie,
  • pływanie,
  • jogę,
  • gimnastykę,
  • spacerowanie,
  • jogging,
  • ćwiczenia na piłce,
  • pilates.

Ćwiczenia mięśni Kegla

Bardzo ważną grupą mięśni dla ciężarnych są mięśnie Kegla, które odgrywają rolę przy porodzie. Jeśli są dobrze wyćwiczone, pozwalają zmniejszyć ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu i zmniejszają negatywne skutki rodzenia. Zlokalizowane są one wokół cewki moczowej, w pochwie. Wystarczy napinać regularnie mięśnie Kegla, aby je wyćwiczyć. Napięcie nie powinno trwać dłużej niż pięć sekund, a następnie mięśnie trzeba rozluźnić. Podczas ćwiczenia nie należy zapominać o regularnym, spokojnym oddychaniu.

Przeciwwskazania do aktywności

Niestety, nie każda kobieta bez wyjątku może ćwiczyć w trakcie całej ciąży, zwłaszcza w pierwszym i trzecim trymestrze. W pierwszym, jeśli istnieje zagrożenie utraty ciąży, z uwagi na pękające lub odklejone łożysko, kobieta powinna zaniechać jakiejkolwiek aktywności i w zasadzie cały czas leżeć w łóżku. Natomiast w trzecim trymestrze aktywność może powodować przyspieszenie akcji porodowej, co w niektórych przypadkach bynajmniej nie będzie wskazane.
Przeszkodą w uprawianiu sportu w czasie ciąży będzie niewydolność szyjki macicy, anemia, zagrożenie przedwczesnym porodem lub poronieniem oraz nadciśnienie tętnicze. Jeśli tylko zachodzą jakiekolwiek uzasadnione obawy o to, że aktywność przyszłej matki mogłaby niekorzystnie wpłynąć na jej nienarodzone dziecko, wówczas lepiej będzie w ogóle jej nie podejmować. W ciąży niezalecane są forsowne treningi biegacza – przygotowywanie do maratonu w czasie oczekiwania na dziecko całkowicie odpada. Ciężarna powinna zaprzestać jazdy na rowerze oraz jazdy konnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *