Problemy ze wzrokiem mogą stanowić przeciwwskazanie do porodu naturalnego, ale czy wada wzroku – krótkowzroczność lub dalekowzroczność mają jakikolwiek wpływ na poród? Czy wysoka wada wzroku będzie uznana przez lekarza prowadzącego ciążę jako wskazanie do rozwiązania porodu poprzez cesarskie cięcie?
Nie przy każdej wadzie wzroku
Informacje dotyczące zakazu naturalnego porodu przy wadach wzroku u przyszłych matek mają w sobie wiele prawdy, niemniej nie każda wada od razu będzie dyskwalifikowała kobietę do porodu naturalnego. Jeśli jednak wada wzroku – krótkowzroczność lub dalekowzroczność, wynoszą co najmniej 6 dioptrii, będzie to wskazanie do przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Nie urodzą naturalnie te ciężarne, u których wada wzroku jest większa niż 12 dioptrii. Byłoby to dla nich zbyt ryzykowne, ponieważ w przebiegu porodu fizjologicznego zwiększa się ciśnienie krwi, a wysiłek, jaki wykonuje kobieta oddziałuje w sposób negatywny na jej wzrok. Istniejące ryzyko wystąpienia powikłań, zwłaszcza w obrębie wzroku, powoduje, że u takich kobiet w ciąży podejmowana jest decyzja o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia.
Jeśli kobieta ma wysoką wadę wzroku, chce rodzić naturalnie, a lekarz dopuszcza taką możliwość, może poprosić o podanie znieczulenia zewnątrzoponowego, które zmniejszy wysiłek porodowy i tym samym skutecznie ochroni wzrok przed postępowaniem wady po porodzie.
Stanowisko PTG
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne podkreśla, że krótkowzroczność, bez względu na stopień zaawansowania, czyli liczbę dioptrii właściwą dla ciężarnej, podobnie jak zez czy występowanie u kobiety astygmatyzmu, nie będą wskazaniami do przeprowadzenia porodu za pomocą cesarki. Niemniej, lekarz prowadzący ciążę może skierować swoją pacjentkę na konsultację okulistyczną do specjalisty, który skontroluje stan jej oczu i wystawi ewentualne zaświadczenie o istniejących poważnych przeciwwskazaniach do porodu naturalnego.
Okulista wykona u ciężarnej niezbędne badania, w tym badanie dna oka, aby wykluczyć jakiekolwiek zmiany w jego obrębie. Jeśli w trakcie badań okulistycznych okaże się, że siatkówka ciężarnej ma tendencję do odwarstwiania się, okulista może skierować pacjentkę na fotokoagulację laserową. Nie ma obaw, bowiem zabieg ten jest w 100 proc. bezpieczny zarówno dla przyszłej matki, jak i jej nienarodzonego dziecka. Dzięki niemu siatkówka zostanie właściwie zabezpieczona przed odwarstwieniem się i zerwaniem w czasie porodu naturalnego. Wskazaniem do cesarskiego cięcia będą wady siatkówki występujące u kobiety w ciąży.
Przebyte operacje oczu
Jeśli przed zajściem w ciążę przyszła matka miała operacje oczu – korektę laserową wady wzroku, zeza, czy inne, podobne zabiegi, jest to kategoryczne wskazanie do przeprowadzenia u niej cesarskiego cięcia. Lekarze odradzają poród naturalny w takiej sytuacji, bowiem podczas zwiększonego wysiłku, jaki kobieta wykonuje w trakcie porodu, może dojść do odklejenia się siatkówki i pogorszenia widzenia. W skrajnych przypadkach takie powikłania poporodowe mogą doprowadzić do utraty wzroku przez pacjentkę. Decyzję co do sposobu zakończenia ciąży – przez poród naturalny przez cesarskie cięcie, podejmuje lekarz ginekolog prowadzący pacjentkę lub położona już bezpośrednio na sali porodowej, ale respektując i biorąc pod uwagę ewentualne wskazania pisemne wydane przez lekarza okulistę.
Skutki porodu naturalnego
Nawet jeśli lekarz ginekolog, położna i okulista orzekną, że poród naturalny u pacjentki z wadą wzroku jest możliwy i nie ma bezpośrednich zaleceń do cesarskiego cięcia, nie oznacza to, że u młodej matki po porodzie nie wystąpi pogorszenie widzenia. Często jednak efekt ten ma charakter przejściowy i cofa się w ciągu kilku dni lub maksymalnie kilku tygodni. Wszelkie wady wzroku czy pogorszenie widzenia należy zgłaszać lekarzowi. W czasie porodu może wystąpić zaburzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego i przekrwienia naczyniówki w oku, ale nie prowadzi to do postępowania zmian siatkówki czy wady wzroku.