Ciąża nie jest chorobą, a jednak u niektórych przyszłych matek daje się mocno we znaki. Jeśli lekarz oceni, że ciąża jest zagrożona, zaleca nie tylko oszczędzanie się i wypoczynek, ale wręcz wymusza na pacjentce ciągłe przebywanie w łóżku. Pozycja leżąca sprzyja utrzymaniu ciąży i bywa, że kobiety muszą w tej pozycji czekać 8-9 miesięcy na rozwiązanie. Oczekiwanie na narodziny pociechy w przypadku, kiedy trzeba leżeć, staje się nie do zniesienia. Niemniej, lepiej jest leżeć we własnym domu, w otoczeniu najbliższych niż w szpitalu. Jak przetrwać ciążę zagrożoną i czy rzeczywiście nie można wstawać z łóżka nawet na krok?
Nieprawidłowy przebieg ciąży
Wiadomość o ciąży dla kobiety jest szokująca – zwykle w dobrym tego słowa znaczeniu. Jest to zaskoczenie i nieopisana radość, że wkrótce w jej życiu pojawi się mała istota, którą obdarzy bezgraniczną miłością. Po wykonaniu testu ciążowego kobieta powinna udać się do lekarza ginekologa, który będzie prowadził ciążę. To on oceni wiek ciąży dzięki badaniu USG i sprawdzi, czy płód rozwija się prawidłowo. Ciężarna przez cały okres ciąży powinna pozostawać pod nadzorem lekarza. Może on zauważyć wszelkie niekorzystne zmiany. W takiej sytuacji przebieg ciąży może się okazać zagrożony. Jeśli lekarz orzeknie, że ciąża grozi poronieniem, ciężarna może urodzić wcześniaka lub dziecko z niską wada urodzeniową, zagrażającą jego życiu i zdrowiu, wówczas zaleca wypoczynek i częstsze kontrole w gabinecie lekarskim. Dzięki temu można odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne zagrożenia i szybko na nie zareagować, aby je zlikwidować lub zmniejszyć skalę ich oddziaływania.
Ciąża zagrożona wiąże się z koniecznością ograniczenia aktywności fizycznej ciężarnej. W niektórych przypadkach lekarz zaleca leżenie w łóżku przez dłuższy czas, nawet do chwili porodu. W takiej sytuacji powinnyśmy się dowiedzieć, w jakich momentach możemy wstawać, czym to grozi i w jakiej pozycji leżeć. Jeśli pacjentka nie stosuje się w sposób restrykcyjny do zaleceń lekarza prowadzącego ciążę, może on zadecydować o skierowaniu jej na oddział patologii ciąży w szpitalu. Podczas hospitalizacji stan zdrowia pacjentki oraz jej nienarodzonego dziecka może być cały czas monitorowany i jeśli doszłoby do czegoś niepokojącego, na miejscu jest lekarz i położne, które szybko zareagują.
Po pobycie na oddziale szpitalnym, kobiety często wracają do domu z przykazem całodobowego leżenia w łóżku. Mogą wstawać jedynie do łazienki i to najlepiej sporadycznie.
Jak poradzić sobie z ciążą na leżąco?
Postronnej osobie może wydawać się, że ciągłe wylegiwanie się w łóżku to wakacje, pozwalające na relaks. Niemniej, wystarczy, że zdrowa osoba poleży w łóżku choćby jeden dzień, bez możliwości wstawania i odczuje, na jakie stresy narażona jest ciężarna.
Wytrwanie w pozycji leżącej w ciąży spędzanej w łóżku jest trudne, bowiem młoda matka oprócz pokonywania lęku o dziecko i sprostaniu nowej sytuacji, w jakiej się znalazła, musi uzbroić się w cierpliwość. Musi wciąż powtarzać sobie, że wszystko to robi dla swojego maluszka i dla jego dobra. Dzięki jej poświęceniu może donosić ciążę i urodzić całkowicie zdrowe dziecko.
W wielu przypadkach leżenie w czasie ciąży jest konieczne tylko na pewnym etapie, a w kolejnych miesiącach można już wstawać i wykonywać codzienne, nieobciążające fizycznie ciężarną, czynności.
Dlaczego leżenie może być konieczne?
Nawet u kobiet, które zawsze o siebie dbały, nie piły po zajściu w ciążę alkoholu i zrezygnowały z palenia papierosów, może dojść do zagrożenia ciąży. Styl życia matki dziecka może w rzeczywistości nie mieć żadnego znaczenia dla stanu ciąży. Częściej zdarza się, że leżenie w czasie oczekiwania na dziecko jest konieczne u starszych ciężarnych, które zaszły w ciążę po 40-stym roku życia. Niektóre wady anatomiczne ciężarnych mogą zaburzać ciążę i zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu. Podobnie oddziałują na dziecko choroby przewlekłe, na które cierpi matka.
Jeśli ciąża jest zagrożona, kobieta powinna jak najwięcej wypoczywać. Takie zalecenie otrzymają panie z pękniętym lub przerwanym łożyskiem, co grozi poronieniem, jak również kobiety z niewydolnością szyjki macicy, czy z nadciśnieniem tętniczym. Nie wolno lekceważyć wskazówek lekarza, ponieważ w najgorszym przypadku może dojść do śmierci dziecka. Leżenie może być po prostu niezbędnym etapem oczekiwania na pociechę. Dzięki pozostawaniu w pozycji leżącej poprawia się przepływ krwi przez macicę i łożysko, obniża ciśnienie i zmniejsza nacisk na szyjkę macicy. To korzystne dla płodu.
Zalecenie: leżenie w ciąży, powinno być traktowane poważnie przez przyszłą matkę. Nie powinna ona więc chodzić po domu czy wychodzić choćby do osiedlowego sklepu. Codzienne porządki i zakupy trzeba odłożyć na później, aby nie zaszkodzić sobie i nienarodzonego dziecka. Można wykonywać jedynie niezbędne czynności, głównie związane z fizjologicznymi potrzebami.
Zdarza się, że ginekolog zaleca pacjentce bezwzględne leżenie, jeśli ma łożysko przodujące lub rozpoczęła się czynność skurczowa macicy, grożąca przedwczesnym porodem. Nie można wówczas w ogóle wstawać, nawet do łazienki, ponieważ taka niewielka aktywność może być tragiczna w skutkach.