Baby shower – nowa tradycja?

Impreza z okazji przyjścia na świat dziecka najczęściej odbywa się w Polsce już po narodzinach. Jest to tzw. pępkowe, na które zapraszana jest rodzina i przyjaciele młodych, świeżo upieczonych rodziców. Dziecko z matką może być w tym czasie jeszcze w szpitalu i w ogóle nie uczestniczyć w swoim „święcie”. Pępkowe jest wyrazem radości z uwagi na narodziny dziecka. Niemniej, coraz częściej młodzi rodzice, zwłaszcza nowoczesne przyszłe matki, decydują się na imprezę na długo przed planowaną datą porodu. Chodzi tu o nowy trend urządzania imprez „baby shower”.

Ciężarne Polki spotykają się z najbliższymi i przyjaciółmi, albo tylko z najlepszymi koleżankami, aby porozmawiać i spędzić czas jeszcze przed przyjściem na świat dziecka. To też dobra okazja ku temu, aby wręczyć przyszłej mamie podarunek – dla niej samej lub dla mającego się urodzić malucha. Przeciwnicy baby shower mówią, że jest to przyjęcie, które „zapesza”.

Istnieje przesąd mówiący o tym, że kompletowanie wyprawki dla dziecka i kupowanie dla niego wszelkich akcesoriów do jego pokoju nie powinno mieć miejsca przed narodzeniem, ale dopiero wtedy, gdy dziecko już się urodzi. W przeciwnym wypadku może to źle wróżyć. Kobiety odrzucają takie przesądy i z radością oddają się „baby shower”.

Na czym to polega?

Baby shower nie jest absolutną nowinką, ponieważ w krajach anglosaskich jest organizowany już od XVIII wieku. Do Polski przywędrował ze Stanów Zjednoczonych i wydaje się, że jak najbardziej się przyjmie. Ma tu wielu zagorzałych zwolenników. Na Zachodzie takie imprezy są bardzo popularne. Baby shower w polskich warunkach nazywany jest „brzuszkowym” lub „bocianowym”, choć zdecydowanie odróżnia się od wspominanego „pępkowego”. Prawdziwy baby shower, podobnie jak wieczór panieński, powinien być niespodzianką dla kobiety w ciąży, choć często to właśnie ona jest główną inicjatorką imprezy. Traci tym samym ona swój charakter. Urządzanie baby shower nie zawsze będzie właściwym krokiem, zwłaszcza wtedy, gdy ciąża kobiety jest zagrożona.

Baby shower jest właściwie imprezą dedykowaną przyszłej matce, a nie samemu dziecku. Być może więc jest zgodna z ciążowymi przesądami. Jest to przyjęcie, które ma być radosne, pełne oczekiwań i śmiechu. Uroczystość wyprawiana jest przez ciężarną lub jej najbliższą przyjaciółkę, siostrę, szwagierkę, bratową lub mamę. Nieco przypomina świętowanie wieczoru panieńskiego, tyle że bez napojów wyskokowych. Przyszła mama jest główną personą na „baby shower” i akcentuje moment przejścia od bycia niezależną kobietą do chwili bycia matką.

Imprezę można zorganizować w domu lub w wynajętym lokalu, np. w SPA. Najczęściej ma ona miejsce w 8-9 miesiącu ciąży, kiedy wiadoma jest już płeć mającego przyjść na świat dziecka. Determinuje to kolorystykę dekoracji czy nawet wypieków na stole. Polki lubią baby shower za to, że stawia je w centrum zainteresowania, co w czasie ciąży jest pożądane. Mogą poczuć się dowartościowane, dzięki czemu zwiększają swoją samoocenę.

Baby shower to zwykle ostatni moment na to, aby beztrosko poplotkować z koleżankami, zająć się wyłącznie sobą i wypocząć. Po urodzeniu dziecka młoda matka nie będzie miała już na to czasu.

Prezenty na baby shower

Wszystkie zaproszone osoby na baby shower powinny przynieść ze sobą prezenty. Zwykle są to ubranka dla mającego przyjść na świat dziecka, zabawki, a także praktyczne rzeczy dla młodej mamy – koszula nocna, bielizna do karmienia, ubrania lub inne gadżety. Ważne, aby był to prezent związany tematycznie z narodzinami dziecka i z samą ciążą. Pamiętajmy, że baby shower ma uczcić odmienny stan kobiety i jej rychłe nabycie statusu młodej matki.

Jak organizować takie przyjęcia?

Baby shower to nie tylko impreza, na której koleżanki siedzą z ciężarną i rozmawiają nad stołem z ciastkami i kawą, ale pełnoformatowe przyjęcie z konkursami i zabawami. Jeśli baby shower organizowany jest z dużym rozmachem, tak właśnie powinien wyglądać.

Zabawy na baby shower mogą obejmować:

przygotowywanie wspólnie wypieków z dekoracją odpowiadającą płci dziecka – różową lub niebieską,
konkursy wiedzy o życiu przyszłej matki,
karaoke z kołysankami,
jedzenie dań dla niemowląt,
przygotowywanie pamiątkowego albumu,
przygotowywanie bransoletki szczęścia.

Przyjęcie można zorganizować w Spa, wybierając odpowiednie dla przyszłej mamy zabiegi. Nie może ona spędzać czasu w saunie czy w gorącym jacuzzi, ale może poddać się niektórym masażom, pielęgnacji skóry czy manicure i pedicure.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *