Świadomość bycia w ciąży nabiera zupełnie innego charakteru, kiedy przyszła matka po raz pierwszy zaczyna odczuwać ruchy rosnącego w niej dziecka. Początkowo są one delikatne i łatwo można je pomylić z perystaltyką jelit. Z czasem jednak stają się znacznie wyraźniejsze i już nie ma problemu, aby poprawnie je zidentyfikować. Dziecko nabiera wówczas „realnych kształtów”, nie jest już tylko małą „fasolką” na wydruku z USG, ale dzieckiem, które daje o sobie znać w brzuchu ciężarnej. Kiedy po raz pierwszy można poczuć ruchy dziecka? Kobiety rodzące po raz pierwszy odczuwają je nieco później od tych, które już rodziły. Nie wiedzą bowiem, czego właściwie powinny się spodziewać.
Rozwój dziecka w łonie matki
Początkowo płód jest wielkości niewielkiego ziarenka fasoli, które zagnieżdża się w ścianie macicy, w endometrium i zaczyna rosnąć. Już w okolicach 7-8 tygodnia ciąży dziecko zaczyna się ruszać. Zgina kończyny i zmienia pozycję ciała. Ma na to bardzo dużo miejsca, ponieważ nadal jest bardzo małe. Na badaniu USG można zauważyć takie ruchy, ale młoda matka ich nie wyczuje. Tak naprawdę dopiero pomiędzy 16. a 20. tygodniem ciąży można poczuć ruchy dziecka.
Wcześniej odczuwają je kobiety, które już rodziły, ponieważ wiedzą, czego mają się spodziewać. Ten wzruszający moment w przebiegu ciąży nastąpi wcześniej u kobiet szczupłych – około 16-18 tygodnia ciąży. Najpóźniej ruchy dziecka wyczuwają tzw. pierworódki oraz kobiety z nadwagą.
Kiedy czuję dziecko?
W momencie, kiedy rzeczywiście ciężarna będzie odczuwała kopnięcia i ruchy dziecka, nie będzie miała żadnych wątpliwości co do charakteru tychże odczuć. Ciężarne kobiety na początku ruchy dziecka porównują do powolnego przesuwania się w ich ciele maleńkiej istot, albo do trzepotania skrzydeł motyla. Takie ruchy bardzo łatwo pomylić z ruchami jelit. Jeśli jednak odczuwamy je regularnie, codziennie, można sądzić, że są to ruchy dziecka. Najłatwiej poczuć kopnięcia w pozycji siedzącej lub leżącej, kiedy kobieta odpoczywa. Wtedy dziecko ma okres aktywności. Jeśli ciężarna chodzi, jej ruchy delikatnie kołyszą dziecko, które po prostu zasypia.
Początkowo ruchy dziecka są słabe i rzadkie. W ciągu doby kobieta odczuwa zaledwie kilka, choć dziecko może ruszać się znacznie częściej. Wraz z upływem czasu, w II trymestrze ciąży kopnięcia stają się mocniejsze i bardziej regularne.
Jak często dziecko powinno kopać?
Jest to bardzo indywidualną sprawą. Niektóre dzieci są bardzo aktywne i nie dają matce wytchnienia kopiąc nieustannie jej brzuch, a inne są mniej ruchliwe, dlatego kopniaki zdarzają się znacznie rzadziej.
Niepokój ciężarnej powinna wzbudzić nagła, radykalna zmiana aktywności dziecka oraz całkowity zanik ruchów. Warto codziennie zwracać uwagę na to, czy ruchy dziecka są takie same i regularne. To sygnał, że z maleństwem nie dzieje się nic złego.
Można liczyć ruchy dziecka – codziennie, o tej samej porze, np. wieczorem, kiedy dziecko jest najbardziej pobudzone. Przez dwie godziny dziecko powinno wykonać około 10 ruchów, jeśli norma ta nie jest spełniona, np. matka poczuje 8 ruchów lub 15, to również nic złego. W przypadku, gdy w ciągu dwóch godzin nie zaobserwuje ona jednak żadnego ruchu, powinna natychmiast skontaktować się z lekarzem.
W zaawansowanej ciąży należy rejestrować ruchy dziecka, ponieważ jest to sygnał, że wszystko z nim w porządku. Zwykle kobieta odczuwa kilkadziesiąt razy dziennie takie ruchy, ale trudno wskazać normę, ile ich powinno być.