Pierowródki, czyli kobiety, które po raz pierwszy rodzą dziecko oraz te, których poprzednie porody okazały się traumatycznym przeżyciem, najbardziej na sali porodowej obawiają się bólu. Bóle spowodowane skurczami i bóle kręgosłupa skutecznie odbierają całą radość wynikającą z narodzin dziecka. Dlatego też lekarze ginekolodzy i położnicy wprowadzają coraz to nowe środki, które mają za zadanie uśmierzyć ból.
Poniekąd takim środkiem pozostaje gaz rozweselający. Właściwie jest to mieszanka mająca na celu odwrócenie uwagi rodzącej od nieprzyjemnych dolegliwości wynikających z rodzenia. Pacjentka po podaniu gazu rozweselającego pozostaje świadoma tego, co wokół niej się dzieje, odczuwa jednak wszystko jak przez mgłę. Czym jest gaz rozweselający i dlaczego staje się on coraz bardziej popularny na salach porodowych?
Podtlenek azotu
Gaz rozweselający nie jest żadną magiczną mieszanką o działaniu narkotycznym. Jest to gaz składający się z tlenu i podtlenku azotu, który pełni funkcję swego rodzaju znieczulenia podczas porodu. Podtlenek azotu powoduje zobojętnienie pacjentki na to, co dzieje się na porodówce. Wykorzystywany jest także w wielu innych sytuacjach, już od XVIII wieku. Już w XIX wieku z gazu korzystano właśnie w trakcie porodów, ale z czasem zapomniano o nim i zaczęto stosować inne, nowe leki. Obecnie wraca się do wykorzystywania gazu rozweselającego na oddziałach położniczych.
Poród z gazem rozweselającym
Podczas porodu gaz rozweselający może sprawdzić się doskonale, bowiem nie wpływa negatywnie na rodzące się dziecko, a jednocześnie szybko ulatnia się z organizmu pacjentki. Nie powoduje zwiotczenia mięśni, co mogłoby opóźnić lub zahamować akcję porodową, a dodatkowo można go podawać bez asysty anestezjologa, w przeciwieństwie do znieczulenia zewnątrzoponowego. Kobieta może sama decydować, czy potrzebuje znieczulenia i dawkować gaz tak, aby zniwelować dolegliwości bólowe. Środek ten podawany jest w formie wziewnej i działa w zasadzie natychmiastowo.
Trzeba mieć przy tym świadomość, że gaz rozweselający nie jest remedium na wszystkie problemy rodzącej. Ból podczas skurczy i tak występuje, ale pacjentka jest na tyle otępiała, że odczuwa go w inny sposób. Gaz rozweselający działa szybko, ale na krótko. Może powodować senność, zawroty głowy i nudności, zwłaszcza przy długim lub zbyt intensywnym wdychaniu oraz suchość w ustach.
Pacjentka może sama zadecydować, czy chce rodzić z gazem rozweselającym czy woli otrzymać tradycyjne znieczulenie. Należy pamiętać, że gaz spowoduje, że wspomnienia z porodu staną się „mgliste”. W porównaniu z alternatywnymi środkami znieczulającymi, jakie mogą być podane rodzącej na sali porodowej, gaz rozweselający jest jednym z najbezpieczniejszych, a efekty uzyskiwane dzięki niemu jak najbardziej zadowalające.