Lekarz czy położna – kto ważniejszy przy porodzie?

Często zapominamy, że ciąża tak samo może być prowadzona przez lekarza ginekologa, co przez położną. Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, najczęściej pierwsze swe kroki kieruje do gabinetu ginekologiczno-położniczego, gdzie lekarz sprawdza, czy zarodek się zagnieździł i czy wszystko jest w porządku.

Zakładana jest karta ciąży, a kobieta musi zgłaszać się regularnie na zalecone badania i wizyty kontrolne, łącznie z USG. Na sali porodowej lekarz jednak może pełnić funkcje marginalne, a ważniejsza dla rodzącej staje się położna. Czy zatem lekarz w ogóle potrzebny jest ciężarnej przy porodzie? Być może lepiej jest rodzić tam, gdzie kobieta ma zaufaną położną niż lekarza prowadzącego?

Na sali porodowej

Podczas przyjęcia do szpitala kobietę ciężarną bada lekarz. Jeśli uzna on, że jest gotowa do porodu lub akcja porodowa już się rozpoczęła, zostaje ona przyjęta na porodówkę. Wszelkie czynności przygotowawcze w takim przypadku wykonuje już z ciężarną położna. To ona instruuje ją, jak ma się zachować w poszczególnych etapach porodu. Uczy jak oddychać i przeć, jeśli kobieta tego wymaga. To położna asystuje rodzącej przez cały poród i odgrywa najważniejszą rolę.

Rola lekarza najczęściej ogranicza się do przyjęcia pacjentki, ewentualnej indukcji porodu, przeprowadzenia USG oraz nacięcia krocza, a później jego zszycia. Jeśli poród przebiega bez komplikacji, z lekarzem rodząca widzi się rzadko.

Rola położnej

Położna towarzyszy kobiecie ciężarnej na sali przedporodowej i porodowej. Przygotowuje ją do rodzenia, m.in. wykonując zabieg golenia oraz lewatywę. Pomaga przebrać się w koszulę do porodu, podaje leki i przeprowadza wywiad medyczny dla dokumentacji. Podczas całego porodu to położna jest przy rodzącej, bada tętno nienarodzonego dziecka i stan rozwarcia szyjki macicy. Może proponować metody łagodzenia bólu porodowego oraz najlepsze pozycje do niwelowania dolegliwości porodowych. Doświadczona położna będzie wsparciem dla rodzącej i ułatwi maleństwu przyjście na świat.

Rola lekarza

Na ogół to lekarz prowadzi ciążę pacjentki i to on kieruje ją na wszelkie badania w czasie 9 miesięcy oczekiwania na dziecko. Przyjmuje pacjentkę na oddział porodowy i sprawdza, czy poród rzeczywiście się zaczął. Lekarz pojawia się na stałe na porodówce, przy rodzącej w II fazie porodu, kiedy dziecko przeciska się już przez kanał rodny. Jeśli okaże się, że nie jest to możliwe, może zaordynować cesarskie cięcie, podjąć decyzję o porodzie kleszczowym lub próżniowym oraz o wykonaniu nacięcia krocza. Przy kłopotliwych porodach to lekarz musi podjąć decyzję o dalszej strategii działania. Znieczulenie zewnątrzoponowe pacjentka może otrzymać wyłącznie po konsultacji z ginekologiem.

Zadaniem lekarza jest ponadto zszycie krocza po nacięciu lub pęknięciu oraz ewentualne łyżeczkowanie jamy macicy z pozostałości łożyska.

O ile poród przebiega zgodnie z planem, bez komplikacji, to położna jest ważniejsza przy porodzie, niż lekarz, który pojawia się przy rodzącej sporadycznie. Natomiast, każde komplikacje wymagają interwencji lekarskiej i podjęcia przez ginekologa decyzji co do dalszego przebiegu porodu lub jego rozwiązania przez cesarskie cięcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *