Niektóre młode matki z wielu powodów nie mogą lub nie chcą karmić swoich dzieci naturalnie. Konieczność szybkiego powrotu do pracy i pozostawienia dziecka pod opieką niani również wywołuje z czasem potrzebę odstawienia dziecka od piersi. W takich przypadkach mleko matki musi zostać zastąpione innym pożywieniem, adekwatnym do wieku niemowlęcia. W tym celu zostało stworzone mleko modyfikowane. Czym ono jest i jakie mleko wybrać dla dziecka?
Mleko modyfikowane
Pojęcie mleka modyfikowanego bywa niewłaściwie interpretowane. Nie jest to wyrób czysto chemiczny, bowiem mleko modyfikowane to po prostu mleko krowie, którego skład, jak sama nazwa wskazuje, został zmodyfikowany pod kątem potrzeb noworodków i niemowląt, a później i starszych dzieci w wieku 1+. Podczas obróbki mleko krowie jest zmieniane w taki sposób, aby przypominało pokarm naturalny – mleko matki i posiadało podobny skład. Modyfikacje polegają na:
- zwiększeniu zawartości laktozy,
- zwiększeniu ilości tłuszczów nienasyconych,
- obniżeniu ilości białka,
- obniżeniu ilości pierwiastków – sodu, potasu i chloru,
- zmianie składu białka,
- wzbogaceniu mleka o witaminy A, E, D, C – taurynę, karnitynę, żelazo, jod i prebiotyki.
Dzieci uczulone na laktozę nie mogą pić mleka modyfikowanego, przynajmniej w standardowej wersji, z uwagi na jego wzbogacenie właśnie o ten składnik.
Szeroki wybór produktów
Mleko modyfikowane jest nazwą rodzajową mleka przeznaczonego dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat. W grupie tej wyróżniamy:
- Mleko początkowe, zmodyfikowane w sposób szczególny, aby odpowiadało potrzebom żywieniowym noworodków i niemowląt do 4 miesiąca życia, najczęściej na opakowaniu ma oznaczenie „1”.
- Mleko następne, odpowiadające potrzebom dzieci w wieku od 5 do 12 miesiąca życia. Jest to mleko krowie mniej zmodyfikowane od mleka początkowego, które pozwala dostarczyć dziecku zwiększoną ilość energii, zgodnie z jego zapotrzebowaniem. Na opakowaniu oznaczane jest jako mleko „2”.
- Mleko Junior, przeznaczone dla dzieci po ukończeniu 12 miesiąca życia do końca 3 roku, choć już roczne dziecko może otrzymywać zwykłe mleko krowie. Niemniej, jest ono wygodne w przyrządzaniu i podawaniu. Na opakowaniu oznaczane jest jako mleko „3”.
Nietypowe odmiany mleka modyfikowanego
Pomimo faktu, że mleko modyfikowane zawiera najczęściej laktozę i jest zmienionym mlekiem krowim, to można znaleźć wiele odmian przeznaczonych dla dzieci uczulonych na laktozę, z nietolerancją pokarmową itp. Dlatego w aptekach można kupić mleko niskolaktozowe i całkowicie bezlaktozowe. Dziecko nietolerujące tego dwucukru powinno prawdopodobnie przyjmować mleko modyfikowane odpowiednio zmienione dla niego, nie zaś mleko krowie czy kobiece, które zawiera znacznie większe ilości laktozy. Mleko niskolaktozowe i bezlaktozowe jest dostępne na receptę i jego podawanie dzieciom powinno być poprzedzone konsultacją z pediatrą.
W aptekach znajdziemy również mieszanki stosowane w przypadku dzieci chorujących na:
- przewlekłą cholestazę,
- niewydolność trzustki,
- niewydolność wątroby,
- chorobę Leśniowskiego-Crohna,
- zespół krótkiego jelita.
Mleka modyfikowane tego rodzaju zawierają tłuszcze MCT. Dzieci z niską masą urodzeniową, z tendencją do zaparć i kolek, ze skłonnością do częstego ulewania i dla małych alergików mogą spożywać mleko modyfikowane ściśle dostosowane do ich problemów zdrowotnych. Alergicy mogą przyjmować mleka oznaczone symbolem Ha, które wspomagają ich odporność i zawierają aktywne kultury bakterii pro biotycznych. Są to produkty pozbawione glutenu i laktozy, bez białek mleka krowiego.
Dla dogodzenia podniebieniu maluchów firmy produkujące mleka modyfikowane wprowadziły na rynek między innymi mleka smakowe – z miodem, wanilią czy z bananami.