Ból głowy w ciąży – z czego wynika?

Podczas ciąży bóle głowy zdarzają się bardzo często. Są panie, które nie odczuwają tej dolegliwości ciążowej, ale na drugim biegunie znajdują się kobiety miewające silne migreny, które skutecznie niszczą ich radość życia spowodowaną między innymi oczekiwaniem na przyjście na świat dziecka. Z czego wynika ból głowy w ciąży i jak sobie z nim radzić?

Łagodny i niegroźny

Charakterystyczne „ćmienie” głowy, odczuwanie lekkiego bólu czy dyskomfortu tej części ciała, występujące w czasie ciąży, na ogół nie jest groźne. Łagodny ból może być spowodowany nagromadzeniem emocji, huśtawką hormonalną w ciele pacjentki czy po prostu wahaniami ciśnienia na dworze. Ból głowy można w takim przypadku likwidować odpoczynkiem, relaksem, czy spacerami na świeżym powietrzu. Na wiele kobiet kojąco działają ciepłe, ale nie gorące, kąpiele w wannie, czy też zimne okłady na głowę z wody z dodatkiem octu. Jeśli to nie pomaga, można zażyć w ostateczności tabletki zawierające wyłącznie Paracetamolum. Ciężarne nie mogą leczyć żadnych dolegliwości bólowych Ibuprofenem, który może szkodzić im i dziecku.

Silny i dokuczliwy

Bóle głowy w ciąży bywają jednak trudne do zniesienia, zwłaszcza, że kobieta nie może wziąć przy tym silnej tabletki przeciwbólowej. Migreny ciążowe mogą nasilać się w pewnych okresach ciąży, a często ich przyczyną są zmiany hormonalne, charakterystyczne dla okresu ciążowego.
Powodów dolegliwości bólowych w obrębie głowy może być wiele. Jeśli utrudniają normalne funkcjonowanie pacjentki, konieczne jest ich zgłoszenie lekarzowi prowadzącemu ciążę, który zajmie się szczegółową diagnostyką pacjentki. W pierwszej kolejności przeprowadzi rzetelny wywiad z ciężarną i zbada ją, co być może przyczyni się do określenia przyczyn bólu głowy i wdrożenia odpowiedniego, skutecznego leczenia. Samodzielna terapia farmaceutykami w takim przypadku nie będzie najlepszym pomysłem, ponieważ wiele leków nie jest wskazana dla ciężarnych i mogą one prowadzić do zaburzeń w przebiegu ciąży, a nawet do uszkodzenia płodu.

Co powoduje migrenę ciążową?

Migrena, czyli silne bóle głowy, wynikają z przewlekłych schorzeń układu nerwowego człowieka. Mogą występować w ciąży i objawiają się bardzo silnym, pulsującym bólem głowy. Może on koncentrować się w jednym miejscu lub rozlewać po całej głowie i trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Ciąża jest okresem wzmożonego ryzyka wystąpienia ataków migreny. Pomimo, że wcześniej kobieta nie chorowała na migrenę, ciąża może ją zainicjować. W przeciwnym przypadku, u kobiet, które przed ciążą cierpiały na silne bóle głowy, ciąża wzmaga jest nie częstotliwość występowania objawów chorobowych.
Jeśli migrena była uprzednio związana z okresem menstruacyjnym, zależna od czynniku krwawienia miesiączkowego, objaw ten może minąć na czas ciąży.
Migreny w czasie ciąży nie można ignorować i bagatelizować. Co prawda, ból głowy nie wpływa ujemnie na rozwój dziecka i nie grozi poronieniem, wadami rozwojowymi czy przedwczesnym porodem, ale obniża znacznie jakość życia pacjentki, bowiem migrenie mogą towarzyszyć nudności, senność, wrażliwość na bodźce zewnętrzne czy uczucie permanentnego zmęczenia.

Jak leczyć ból głowy w ciąży?

Leczenie lekkich bólów głowy w ciąży opiera się na relaksie i przyjmowaniu sporadycznie tabletek przeciwbólowych, takich jak Apap czy Paracetamol. Natomiast przy migrenach takie farmaceutyki mogą w ogóle nie pomagać. Bywa, że objawy migrenowe mijają z czasem samoistnie, ale nie u wszystkich kobiet. Migrena w ciąży może być wynikiem:

  • przebywania w głośnym miejscu,
  • kontaktu z dymem tytoniowym,
  • długotrwałego stresu,
  • zmęczenia,
  • wysokiej lub niskiej temperatury,
  • spożywania czekolady lub przetworzonego mięsa,
  • mocnego światła,
  • niedostatecznej ilości snu,
  • huśtawki hormonalnej,
  • zatrzymania wody w tkankach.

Wdrożenie skutecznej terapii leczniczej dla kobiet z migreną, będących jednocześnie w ciąży jest kłopotliwe, z uwagi na ograniczone możliwości stosowania leków uśmierzających ból. Wiele z nich może zaszkodzić dziecku. Złagodzić ból może kofeina, ale pacjentki oczekujące dziecka nie powinny przekraczać dziennej dawki w wysokości 200 mg. Migrena może ustąpić lub jej objawy zmniejszyć się, jeśli pacjentka będzie regularnie sypiała i wypoczywała, stosowała aktywność fizyczną o małej intensywności i unikała stresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *