Ciąża zagrożona – przyczyny

Zagrożenie ciąży to diagnoza, którą nie chce usłyszeć żadna przyszła matka. Nie oznacza to jednocześnie, że straci ona dziecko lub urodzi się ono chore. Jeśli będzie w sposób restrykcyjny przestrzegała zaleceń lekarza, ma szansę na donoszenie ciąży i urodzenie w pełni zdrowej pociechy. Zagrożenie w ciąży może wynikać z wielu różnych przyczyn, często zupełnie niezależnych od kobiety. Jakich?

Czym jest ciąża zagrożona?

Jeśli lekarz ginekolog prowadzący ciążę pacjentki na podstawie badań i wywiadu orzeknie, że mamy do czynienia z ciążą zagrożoną, jest to poważny stan. Mówi się, że ciąża nie jest chorobą, ale w takiej sytuacji ciężarną należy potraktować jako chorą pacjentkę wymagającą pomocy i maksimum troski. Ciąża zagrożona nazywana jest również ciążą wysokiego ryzyka lub ciążą patologiczną. Nierozerwalnie wiąże się ona z wieloma ryzykami:

  • poronieniem,
  • przedwczesnym porodem,
  • urodzeniem dziecka o niskiej wadze urodzeniowej,
  • urodzeniem dziecka z wadami rozwojowymi.

Przy ciąży zagrożonej, zdrowie matki i jej nienarodzonego dziecka powinno znajdować się pod stałym nadzorem. Tylko dzięki temu bowiem można utrzymać ciążę i doprowadzić ją do szczęśliwego końca. Ciąża zagrożona stwarza realne niebezpieczeństwo dla prawidłowego jej przebiegu.

Przyczyny zagrożenia w czasie ciąży

W wielu przypadkach to od matki dziecka i jej stanu zdrowia zależy, czy ciąża będzie przebiegała bez komplikacji, czy też stanie się zagrożona. Może do tego dojść, jeśli matka choruje na choroby przewlekłe, m.in. na astmę, epilepsję, cukrzycę, choroby wieńcowe, choroby nerek, wątroby, nadciśnienie tętnicze czy na nowotwór. Wszystkie te schorzenia mają wpływ na zdrowie matki, a za jej pośrednictwem również na zdrowie rozwijającego się dziecka.

Na zagrożenie ciąży może wpłynąć zachorowanie przez ciężarną na opryszczkę, kiłę, rzeżączkę, różyczkę, a zwłaszcza na AIDS. Często choroby zakaźne wywołują groźne dla życia i zdrowia dziecka powikłania.

Wady genetyczne i anomalie w budowie ciała kobiety, zwłaszcza w obrębie macicy, mogą narazić ją na przedwczesny poród i ciążę zagrożoną.

Młoda, przyszła matka nie ma w zasadzie wpływu na powyższe czynniki zwiększające ryzyko ciąży zagrożonej. Nie może przewidzieć tego czy i kiedy zachoruje na poważną chorobę, ale jeśli już przed ciążą chorowała np. na cukrzycę, powinna ona pozostawać pod stałą, wzmożoną kontrolą lekarza ginekologa i diabetologa. Współdziałanie lekarzy tych dwóch specjalizacji pozwoli doprowadzić ciążę do szczęśliwego końca.

Tryb życia prowadzony przez ciężarną oddziałuje na kondycję jej dziecka i na całą ciążę. Panie nie powinny o tym zapominać, a niestety czasami tak się dzieje. Niebezpieczeństwo dla ciąży mogą stworzyć czynniki takie jak picie alkoholu, palenie papierosów czy zażywanie narkotyków. Mogą one wpłynąć na zagrożenie ciąży i zwiększyć ryzyko powstania wad wrodzonych u dziecka. Tylko palenie papierosów powoduje, że dziecko może urodzić się przedwcześnie, albo o czasie, choć z bardzo niską wadą urodzeniową.

Także wiek ciężarnej sprzyja zagrożeniom ciąży – jeśli kobieta zachodzi w ciążę późno, w wieku około 40 lat, albo przed ukończeniem 16 roku życia, zaliczana jest do grupy ryzyka.

Wśród czynników sprzyjających powstawaniu ciąż patologicznych wpływają:

  • silny stres w ciąży,
  • urazy mechaniczne i upadki,
  • infekcje okolic intymnych,
  • cholestaza,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Jak rozpoznać ciążę zagrożoną?

Jeśli w ciąży kobieta miewa plamienia lub krwawienia, boli ją podbrzusze i okolica krzyżowa oraz odczuwa zbyt wczesne skurcze macicy, powinna natychmiast udać się do lekarza ginekologa lub na oddział patologii ciąży w najbliższym szpitalu. Takie zachowanie pozwoli uchronić się od najgorszego – poronienia. Niewykluczone, że w ciąży zagrożonej kobieta nie tylko będzie musiała się oszczędzać i w wysokiej mierze dbać o swoje zdrowie, ale też po prostu leżeć – przez większą część doby. Nie może być narażona na stres, wysiłek fizyczny czy inne zewnętrzne czynniki, które mogłyby doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *