Czy można latać samolotem w ciąży?

Wychodząc z prostego założenia, że ciąża to nie choroba, ale odmienny stan, w którym znajduje się przez 9 miesięcy kobieta, nie powinna ona rezygnować ze wszystkich wcześniejszych planów tylko z uwagi na ciążę. Między innymi, śmiało ciężarna może wybrać się na wakacje, choć wiele pań ma wątpliwości co do tego, czy latanie samolotem z dzieckiem w brzuchu nie zaszkodzi mu i czy może negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży. Jak jest naprawdę? Czy istnieją realne przeciwwskazania co do latania samolotem w ciąży?

Dobro dziecka przede wszystkim

Podejmując się jakiejkolwiek aktywności kobieta ciężarna zawsze powinna myśleć nie tylko o sobie, swoim zdrowiu i samopoczuciu, ale również o nienarodzonym dziecku. Jego dobro powinno stać na pierwszym miejscu przy rozważaniach, czy wyjechać na zagraniczne wakacje i udać się w podróż samolotem, czy też nie. Jeśli na długo przed ciążą kobieta rezerwowała wyjazd wakacyjny w ciepłe kraje, niekoniecznie będzie musiała z niego rezygnować. Fakt spodziewania się dziecka nie musi być przy tym kategorycznym przeciwwskazaniem do odbywania podróży samolotem. Co więcej, wybierając transport lotniczy można szybciej znaleźć się na miejscu docelowego przeznaczenia, niż autobusem czy własnym samochodem. Skrócony czas podróży jest atutem samolotu, zwłaszcza dla ciężarnej, która nie powinna rzeczywiście spędzać długich godzin w pozycji siedzącej, jadąc po pełnej dziur drodze.

Ciężarne mogą latać samolotem, choć jeśli nie muszą, albo istnieją wyraźne zagrożenia dla ciąży, powinny się od tego powstrzymać. Nie można bowiem w 100 procentach przewidzieć, w jaki sposób organizm kobiety zniesie lot i jak sama podróż będzie przebiegała.

Latanie a trymestry ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży istnieje największe zagrożenie poronieniem, dlatego kobiety nie powinny wówczas latać samolotem, bowiem taka podróż może być źródłem ekstremalnych przeżyć, a stres źle wpływa na ciążę. Nagłe zmiany ciśnienia i temperatury także nie są wówczas zalecane ciężarnym. Podróż lotnicza w I trymestrze ciąży może zwiększyć ryzyko poronienia i potencjalnych uszkodzeń płodu, m.in. poprzez wykorzystywane na lotniskach promieniowanie rentgenowskie w urządzeniach kontrolnych.

Lekarze ginekolodzy twierdzą, że najbezpieczniej jest podróżować z wykorzystaniem transportu lotniczego w okresie pomiędzy 14-stym a 27-mym tygodniem ciąży, czyli w II trymestrze. Ryzyko poronienia spada wówczas diametralnie, dlatego lot samolotem generalnie nie powinien zaszkodzić dziecku.

Z kolei w III trymestrze ciąży odradza się podróżowanie samolotem, z uwagi na zmiany ciśnienia i zmniejszenie zawartości tlenu w atmosferze na dużych wysokościach. Dolegliwości ciążowe odczuwane przez przyszłą matkę w takich warunkach mogą być nasilone. Lot może nawet wpłynąć na przyspieszenie akcji porodowej.

Po konsultacji z ginekologiem

Niezależnie od tego, jak czuje się ciężarna i na jakim etapie ciąży aktualnie się znajduje, każdą dalszą podróż, czy to samochodem, czy to samolotem, powinna konsultować z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę. To on może stwierdzić, czy ciężarna bezpiecznie może polecić na wakacje czy też nie. Ginekolog może zalecić przyjmowanie leków rozkurczowych w trakcie dłuższego lotu samolotem i zalecić częste zmiany pozycji ciała.

Przeciwwskazania do latania

Nie wszystkie ciężarne, nawet te w II trymestrze ciąży, będą mogły bezpiecznie latać samolotem. Lot będzie zabroniony, jeśli istnieje u kobiety ryzyko wcześniejszego poronienia lub mamy do czynienia z tzw. ciążą wysokiego ryzyka. Przeciwwskazaniem do korzystania z takich środków transportu jest ciąża mnoga i dolegliwości ze strony układu krążenia.

Pomimo faktu, że kobieta w ciąży wykupi bilety na samolot lub wycieczkę lotniczą, niekoniecznie będzie musiała zostać wpuszczona na pokład samolotu. Decydują o tym warunki przewozu pasażerów linii lotniczych. Wielu przewoźników wymaga przedstawienia przez kobiety w ciąży specjalnego zaświadczenia od ginekologa lub położnej, które będzie zezwalało na lot i stwierdzało brak jakichkolwiek przeciwwskazań.

Zasadniczo, większość tzw. tanich linii lotniczych nie pozwala na lot samolotem kobietom po 27-28 tygodniu ciąży, chyba że przedstawią stosowne zaświadczenia. W easyJet pomiędzy 18 a 26 tygodniem ciąży zaświadczenie jest konieczne, zaś kobiety w zaawansowanej ciąży, po 36 tygodniu nie zostaną wpuszczone na pokład samolotu. Już w 34 tygodniu ciąży pasażerka nie może lecieć liniami Wizzair, a pomiędzy 28. a 34. tygodniem ciąży wymagane będzie od klientki zaświadczenie lekarskie. Zakaz latania w ciąży mnogiej od 32 tygodnia, a w ciąży pojedynczej od 36 tygodnia obowiązuje w Ryanair, a w British Airways na takim etapie ciąży kobieta musi przy odprawie okazać zgodę lekarską na lot. Od 28 tygodnia ciąży będzie też wymagane okazanie zaświadczenia. W Polskich Liniach Lotniczych Lot przy widocznej, zaawansowanej ciąży konieczne będzie okazanie zaświadczenia, a po 36. tygodniu ciąży lot jest nadal możliwy, jeśli pasażerka posiada formularz MEDA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *