E-papierosy szturmem zdobywają coraz większą liczbę zwolenników w Polsce. Początkowo palacze sceptycznie podchodzili do pomysłu zamiany tradycyjnego papierosa z żarem i dymem, na elektroniczny pen, z którego wydobywa się para wodna. Niemniej, perspektywa „zdrowszego palenia” szybko okazała się argumentem przemawiającym do świadomości palaczy. Większość osób, które obecnie palą e-papierosy, czyli elektroniczne papierosy, zdecydowało się na nie z uwagi na swoje zdrowie.
E-papieros pozbawiony jest substancji smolistych i nie szkodzi osobom w otoczeniu palacza. Obecnie palą go nawet osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia ze zwykłymi papierosami. Co więcej, kobiety spodziewające się dziecka nie widzą w e-papierosach zagrożenia dla płodu i własnego zdrowia, a niestety jest to dużym błędem. W ciąży nie powinno się palić ani normalnych, ani elektronicznych papierosów. Dlaczego?
E-papieros także szkodzi
Brakuje wszechstronnych badań, które wskazywałyby, jaki dokładnie wpływ na zdrowie człowieka – w krótszej, a przede wszystkim w dłuższej perspektywie czasu, wywiera palenie elektronicznych papierosów. Obecnie przyjmuje się, że to zdrowsza i wygodniejsza dla palaczy alternatywa dla tradycyjnego palenia. E-papieros właściwie jest określany mianem inhalatora, za pośrednictwem którego podawana jest użytkownikowi dawka nikotyny. Nie znajduje się tu cała masa substancji rakotwórczych, bowiem likwidowany jest problem dymu papierosowego. Odpada problem smrodu i narażania swoich bliskich na bierne palenie.
Wydawać by się mogło, że to „złoty środek” dla pań, które nie mogą rzucić palenia nawet pomimo faktu, że są w ciąży. Pamiętajmy jednak, że nadal elektroniczny papieros powoduje, że do organizmu palacza podawana jest nikotyna. Na rynku znajdują się tzw. liquidy, stosowane w e-papierosach, które mają różną dawkę nikotyny. Może być ona nawet jeszcze większa, niż w tradycyjnych papierosach.
Dla kobiet w ciąży e-papieros na pewno nie będzie dobrym rozwiązaniem. Nikotyna, bez względu na postać, w jakiej jest podawana do organizmu człowieka, jest substancją silnie uzależniającą. W e-papierosach może być jej znacznie więcej niż w papierosach tradycyjnych. Powoduje ona wiele negatywnych skutków w organizmie człowieka. Między innymi wzmaga wydzielanie adrenaliny, co prowadzi do zwiększenia ciśnienia, wzrostu częstości akcji serca i oddechu. Powoduje ona jednocześnie podwyższenie poziomu glukozy we krwi, wpływa na zwapnienie i zwężanie się światła żył.
Ciąża – nie dla jakichkolwiek papierosów
Jeśli kobieta dowiaduje się o ciąży, to chcąc nie szkodzić sobie oraz nienarodzonemu jeszcze dziecku, powinna kategorycznie rzucić palenie. Ciężarna powinna zrezygnować z palenia papierosów tradycyjnych i elektronicznych, jako że jest odpowiedzialna przez cały okres ciąży za zdrowie i życie płodu.
Nikotyna jest substancją chemiczną, która obecna w organizmie przyszłej matki może przekroczyć barierę łożyska i tym samym przeniknąć do dziecka. Jej wpływ na nienarodzone dziecko może być bardzo negatywny. Może zostać zaburzona gospodarka hormonalna u dziecka, przez co nie będzie się ono rozwijało tak, jak powinno. Nikotyna ma zdecydowanie zły wpływ na rozwijające się organy dziecka.
Dzieci matek, które paliły w czasie ciąży mogą:
- urodzić się przedwcześnie,
- mieć mniejszą urodzeniową masę ciała,
- nie rozwijać się prawidłowo.
Rośnie przy tym ryzyko zgonu dziecka w okresie okołoporodowym.