Czy w Polsce można rodzić w wodzie?

Liczne programy telewizyjne traktujące o tematyce ciąży i porodu, pokazują młode matki rodzące w basenach wypełnionych wodą. Porody w wodzie są popularne za granicą, między innymi można zdecydować się na taką alternatywę rodząc w Wielkiej Brytanii niemalże w każdym szpitalu. Przyjście na świat dziecka w wodzie wywołuje u noworodka mniejszy szok, niż klasyczne narodziny. Czy zatem Polki oczekujące dziecka mogą się zdecydować na poród w basenie?

Jak to wygląda?

Poród w wodzie odbywa się w sterylnym, odpowiednio do tego przygotowanym basenie lub wannie. Woda musi być cały czas podgrzewana do temperatury odpowiadającej temperaturze ciała osoby dorosłej. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura niekorzystnie wpływa na przebieg porodu. Właściwie, wanna może być wypełniona albo wodą, albo solą fizjologiczną. Na dnie powinna znaleźć się specjalna folia stanowiąca solidną ochronę bakteriobójczą. Pomimo to, podczas samego porodu woda powinna być wymieniana, jeśli z pochwy pacjentki wydobywają się wydzieliny fizjologiczne – m.in. śluz z krwią czy wody płodowe.

Nie cały poród, od początku do końca, odbywa się w wodzie. Optymalnie jest, jeśli ten etap rodzenia ma miejsce w momencie, gdy rozwarcie szyjki macicy u rodzącej wynosi 4-5 cm. Jeśli jednak przebywanie w wodzie wpływa negatywnie na akcję porodową, np. zmniejszając skurcze, należy wyjść z wody i zalecany będzie wówczas poród tradycyjny.

Porody w wodzie wymagają stałego monitorowania rodzącej, choć zwykle przebiegają szybko i bez komplikacji. Kobieta powinna znajdować się pod odpowiednią, fachową opieką, a czynność serca noworodka jeszcze przed narodzinami musi pozostawać pod czujnym okiem położnej. Przy zachowaniu pewnych zasad bezpieczeństwa, poród wodny będzie pozytywnym przeżyciem dla rodziców i samego dziecka. Kobieta może dowolnie przyjmować wygodną pozycję do rodzenia.

Położnicy odradzają poród w wodzie przy porodzie przedwczesnym lub w momencie, kiedy ciąża jest zagrożona. Jeśli dziecko jest duże lub posiada wady wrodzone, również poród wodny nie będzie możliwy. Przeciwwskazaniem ku temu są także choroby u matki – nadciśnienie, niedociśnienie, choroby skóry, infekcje, choroby układu krążenia czy ciężka niedokrwistość.

Dlaczego poród w wodzie?

Poród w basenie z wodą odbywa się bezstresowo, jak twierdzą same rodzące. Dla matek woda o temperaturze 36-37 stopni Celsjusza i głębokości około 50-60 cm, daje poczucie rozluźnienia. Mięśnie macicy także się rozluźniają, dzięki czemu poród przebiega szybko i z mniejszymi dolegliwościami bólowymi. Woda działa w takim przypadku jak środek przeciwbólowy. Tkanki krocza stają się podatne na rozciąganie, co w dużej mierze eliminuje konieczność nacinania krocza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *