Ciąża jest okresem szczególnym w życiu kobiety, w którym musi ona oswoić się przez kolejne 9 miesięcy z myślą o tym, że wkrótce wejdzie w nową rolę – matki i będzie stawiać czoła wyzwaniom dotyczącym pielęgnacji i wychowywania dziecka. W trakcie ciąży w organizmie kobiety zachodzi cała masa zmian hormonalnych. Widocznym objawem jest przybieranie na wadze. Niektóre kobiety tyją w ciąży zaledwie do 10 kg, a inne muszą pogodzić się z nadwagą rzędu 30 kg. Wszystko zależy od uprawianego trybu życia, diety czy indywidualnych względów. Oczywiście, w ciąży za nic nie można się odchudzać, aczkolwiek nie trzeba też jeść „za dwóch”, jak mówi jeden z ciążowych mitów. Trzeba jeść „dla dwojga”. Dzięki temu dieta będzie zróżnicowana i optymalna pod kątem potrzeb ciężarnej. W ciąży rośnie brzuch, piersi, a czasem także pupa i biodra. To wszystko powoduje, że skóra rozciąga się. Jeśli nie będziemy o nią dbać, szybko pokryje się szpecącymi ciało rozstępami. To nie jedyny problem kosmetyczny, z jakim muszą zmagać się ciężarne.
Skóra brzucha najważniejsza
W ciąży naturalnie rośnie brzuch kobiety, z uwagi na stopniowy wzrost ciała dziecka.
Skóra w krótkim czasie musi dostosować się do nowych warunków. Może być przesuszona, co jest efektem uszkodzenia naturalnej warstwy hydrolipidowej naskórka. Brzuch należy chronić nie tylko przed nadmiernym wysuszaniem się skóry, ale przede wszystkim przed rozstępami. Radykalne rozciąganie skóry może spowodować, że przestanie ona nadążać za zmianami i zacznie pękać. Tak powstają rozstępy. Można im skutecznie przeciwdziałać stosując między innymi zwykłą oliwkę dla niemowląt. Olejki w niej zawarte zapobiegają rozstępom, a na dodatek przeciwdziałają nadmiernemu przesuszeniu skóry. Dobrze działają także balsamy i kremy przeciwrozstępowe dla kobiet w ciąży, w których składzie nie znajdziemy konserwantów, perfum czy alkoholu i substancji zapachowych. Trzeba je nakładać regularnie, aby skóra nie pękała i nie oszpeciła na stałe brzucha czerwonymi pręgami.
Pielęgnacja piersi
Powiększający się biust w czasie ciąży jest naturalną konsekwencją odmiennego stanu kobiety. Piersi powiększają się i przygotowują do spełniania zupełnie nowej roli – karmienia dziecka. Mogą pokryć się siecią błękitnych, widocznych żyłek, a nawet rozstępami. Kobiety w ciąży powinny nosić wygodne, ale dobrze podtrzymujące biust staniki. Nie mogą to być rozciągnięte, bawełniane topy, bowiem powodują one deformację piersi. Zbyt małe staniki także prowadzą do takich niepożądanych efektów.
Należy też na bieżąco dbać o prawidłowe nawilżenie i uelastycznianie skóry biustu. Wystarczy smarować go oliwką, kremem lub balsamem, podobnie jak brzuch, aby pozbyć się ryzyka rozstępów lub zdecydowanie go ograniczyć.
Pielęgnacja nóg
Nogi w trakcie ciąży często puchną i również, podobnie jak brzuch, mogą nabierać tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w obrębie bioder i pupy. W nogach zatrzymująca się woda powoduje powstanie lub zaostrzenie się wyglądu cellulitu. Pomarańczowa skórka, jak często nazywany jest ten defekt, często obejmuje biodra, uda i pośladki przyszłych matek. Warto więc je odpowiednio nawilżać i natłuszczać, aby ograniczyć cellulit. Warto także zadbać o ruch, ponieważ w profilaktyce cellulitu jest to korzystne. Można pływać, chodzić na spacery czy wykonywać proste, nieobciążające ćwiczenia.
Czas ciąży = czas wzmożonej pielęgnacji skóry
Przesuszenia, liszaje, miejscowe zmiany skórne – to charakterystyczne objawy dla wielu ciężarnych. Spowodowane są one nadmierną produkcją estrogenów przez organizm kobiety oczekującej dziecka. Jeśli hormonów jest zbyt wiele wpływają one na spowolnienie pracy gruczołów łojowych. Skóra przestaje być chroniona w naturalny sposób, dlatego jest przesuszona, czerwona, piekąca. Może źle reagować na składniki zawarte w zwyczajnych kremach i balsamach nawilżających.
W trakcie ciąży najlepiej korzystać z delikatnych, antyseptycznych kosmetyków, które nie podrażniają skóry ciała. Nie muszą to być stricte preparaty adresowane do kobiet w ciąży, ale należy unikać kremów, serum czy balsamów z zawartością substancji aktywnych i barwników czy substancji zapachowych. Hipoalergiczne kosmetyki zmniejszają ryzyko powstania podrażnień skóry. Dobrze jest też wybierać kosmetyki do skóry wrażliwej i testować je na niewielkim fragmencie skóry. Jeśli wyskoczy na nim wysypka, skóra stanie się czerwona i tkliwa, wiadomo będzie, że tego kosmetyku ciężarna nie powinna stosować.
Kobiety w ciąży mogą wybierać kosmetyki ze składnikami uspokajającymi, takimi jak rumianek, pielęgnacyjne kompleksy roślinne czy alantoina.
Czego należy unikać?
W trakcie ciąży skóra jest bardziej wrażliwa, wręcz nadwrażliwa, dlatego też kobiety ciężarne powinny przede wszystkim unikać wszystkich czynników drażniących. Przebywanie w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach źle wpływa na cerę, podobnie jak sytuacje stresujące, które dodatkowo przyczyniają się do zagrożeń płodu i zdrowia ciężarnej. Kobiety oczekujące dziecka nie mogą przebywać w miejscach zadymionych i dusznych. Powinny ograniczać spacery w centrum miasta z uwagi na spaliny, czy promieniowania UV. W ciąży należy chronić brzuch przed wpływem słońca, ale jednocześnie opalając pozostałe fragmenty ciała należy być naszykowanym na to, że mogą one opalać się nierównomiernie. Powstałe plamy na szczęście zwykle znikają – wraz z opalenizną lub tuż po ciąży.