Jak wybrać porodówkę?

Kobiety w ciąży zwykle wychodzą z założenia, że poród musi odbyć się w szpitalu lub klinice, w której pracuje ich lekarz prowadzący ciążę. Nie jest to jednak obowiązkowe. Pacjentka sama może wybrać porodówkę, na której urodzi dziecko i nie musi ona mieścić się w szpitalu będącym pracodawcą jej lekarza ginekologa. Jak zatem podjąć się wyboru szpitala czy kliniki położniczej? Jak wybrać porodówkę?

Dowolna porodówka

Komfort rodzącej niweluje stres odczuwany przez kobietę w czasie porodu. Skrupulatnie wybrana i znana jej porodówka będzie wpływała kojąco na jej nerwy. Warto wcześniej odwiedzić porodówkę, na której kobieta ma zamiar rodzić, aby dokładnie wiedzieć, czego może się po niej spodziewać.

Prawo w Polsce gwarantuje ciężarnym możliwość wyboru dowolnego oddziału położniczego i porodówki na terenie całego kraju. Nie trzeba nawet rodzić w swojej miejscowości zamieszkania. Nie istnieje rejonizacja szpitali, dlatego można jechać w kulminacyjnym momencie na taką porodówkę, która będzie odpowiadała rodzącej. Na długo przed wyznaczoną datą porodu należy przyjrzeć się możliwym opcjom wyboru. Porodówka powinna być postrzegana przez kobietę jako miejsce bezpieczne, komfortowe, gdzie otrzyma fachową pomoc medyczną i będzie mogła korzystać ze wsparcia wykwalifikowanych, empatycznych położnych.

Kryteria wyboru porodówki

W pierwszej kolejności wybierając odpowiednią dla siebie porodówkę, przyszła matka powinna rozeznać się w szpitalach i klinikach zlokalizowanych najbliżej miejsca jej stałego pobytu. Można przez telefon lub internet sprawdzić, jakim wyposażeniem i iloma salami porodowymi i położniczymi dysponuje dany szpital. Internet będzie też dobrym źródłem wiedzy o opiniach dotyczących porodówek. Najlepiej też spytać koleżanki, które w ostatnim czasie rodziły, jakie mają odczucia w związku z porodówką, z której korzystały. Pamiętajmy przy tym, że każdy poród jest inny, podobnie jak każda rodząca może mieć inne oczekiwania związane z porodówką.

Bardzo ważnym czynnikiem wyboru szpitala jest to, czy dopuszcza on możliwość organizowania porodów rodzinnych – z partnerem lub inną bliską osobą. W zdecydowanej większości przypadków tak właśnie jest. Można też dowiedzieć się, jakie metody znieczulenia stosuje oddział porodowy, czy można rodzić w wodzie i czy zaopatrzony jest w piłki dla rodzących.

Panie wybierające porodówkę i szpital położniczy mogą sprawdzić również, czy znajduje się w nim poradnia laktacyjna lub pełni dyżur doradca laktacyjny. Dobrze jest na własne oczy zobaczyć, jak wygląda porodówka, a zwłaszcza węzeł sanitarny, jakim dysponuje.

Dodatkowe czynniki wyboru

Bliskość szpitala i łatwa droga dotarcia do niego również mogą decydować o wyborze porodówki. Panie mogą sprawdzić, czy dysponuje on własnym parkingiem, który ułatwi np. odwiedziny bliskich w szpitalu podczas pobytu młodej matki z dzieckiem. Dobrze jest wiedzieć, jak dotrzeć na porodówkę – z jakiej windy skorzystać, aby nie błądzić w kluczowym momencie po piętrach szpitala.

Wyposażenie porodówki

Bardzo ważnym czynnikiem wyboru porodówki powinno być jej wyposażenie oraz wygląd. Można umówić się na oglądanie sal porodowych, ale wcześniej szpital wymaga kontaktu. Sprawdźmy przy tym, czy sale do porodu są indywidualne czy też rodzi się w salach wieloosobowych. Jak wyglądają łóżka porodowe – czy są nowoczesne, czy też starodawne. Zwróćmy uwagę na dodatkowe pomoce do rodzenia i to, czy porodówka połączona jest z łazienką z prysznicem. To cenne wskazówki do wyboru miejsca, w którym zamierzamy powitać nasze dziecko na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *