W ciąży kobieta nie może przyjmować takich leków, jak wcześniej, ponieważ wiele z nich mogłoby zaszkodzić jej lub nienarodzonemu dziecku. Już w I trymestrze ciąży panie powinny uważać na to, jakie leki przyjmują. Zwykła tabletka przeciwbólowa może okazać się niebezpieczna. Dlatego na ulotkach powszechnie dostępnych leków bez recepty powinniśmy szukać informacji o podawaniu leku w czasie ciąży i karmienia piersią. Zdecydowana większość producentów ostrzeże ciężarne, że lek nie może być podawany im, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem ginekologiem. Czasem farmaceutyki, które nie są zalecane kobietom w ciąży i tak są im podawane, ponieważ możliwe do uzyskania pozytywne rezultaty leczenia są znacznie większe, niż ryzyko towarzyszące terapii. Co ciężarne mogą przyjmować będąc w ciąży i chorując na zwykłe przeziębienie?
Przeziębienia trudno uniknąć
Przez 9 miesięcy ciąży nie sposób jest ustrzec się wszelkich zarazków i infekcji. Dlatego kobiety oczekujące dziecka na różnych etapach ciąży mogą cierpieć na kaszel, katar czy gorączkę. Bóle kości, stawów i mięśni, ból gardła i męczący, duszący kaszel połączony z lejącym katarem jednoznacznie oznaczają przeziębienie lub poważniejszą infekcję. Ciężarna z jednej strony nie powinna się leczyć konwencjonalnymi lekami dostępnymi bez recepty we wszystkich aptekach i sklepach, ale z drugiej strony nieleczona infekcja może przerodzić się w poważniejszą chorobę, przy której podanie leków będzie konieczne. W takim przypadku najlepiej zasięgnąć opinii lekarza lub położnej prowadzącej ciążę.
Przy zwykłym przeziębieniu każdy z nas sięga po tabletki na bóle i gorączkę. Wygrzewamy się pod kocem lub pod kołdrą i stosujemy tabletki do ssania na gardło oraz krople do nosa. Taki zestaw pozwala nam na szybkie pozbycie się pierwszych oznak przeziębienia. Niemniej, taki pierwszy odruch sięgnięcia po uniwersalne leki na przeziębienie może okazać się zgubny dla ciężarnych. Niektóre farmaceutyki, choć powszechne i dostępne wszędzie, to jednak mogą zaszkodzić maleństwu. W ciąży przyjmowanie jakichkolwiek leków bez porozumienia z lekarzem nie powinno mieć w ogóle miejsca. Każdy lek, nawet zwyczajne krople do nosa na katar, mogą nieść ze sobą negatywne skutki i wpłynąć na rozwój płodu w niewłaściwym kierunku. Zwłaszcza, jeśli mówimy o ich przyjmowaniu przez kobiety znajdujące się w pierwszym trymestrze ciąży. Leki na przeziębienie lub inne mogą spowodować, że dziecko nie będzie się prawidłowo rozwijać, a dodatkowo mogą prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu, który również może zakończyć się śmiercią dziecka. Dlatego przy każdym przeziębieniu czy innej chorobie, jeśli domowe sposoby nie pomogą, należy poradzić się lekarza, jakie leki będą bezpieczne dla nienarodzonego dziecka. W niektórych przypadkach rzeczywiście konieczne jest podanie ciężarnej antybiotyków, pomimo, że nie są w 100 proc. bezpieczne dla dziecka. Niemniej, rozwijający się stan zapalny może być bardziej niebezpieczny dla malucha niż podane leki.
Proste i bezpieczne sposoby na przeziębienie w ciąży
Przeziębienie zwykle oznacza katar i kaszel. Już na pierwszym etapie choroby trzeba jej przeciwdziałać, aby nie rozwinęła się w poważną infekcję. Jeszcze nasze babcie leczyły katar stosując naturalne substancje o podobnym działaniu jak antybiotyki. Zawarte są one w czosnku i cebuli. Jeśli mamy zapchany nos, przyda się wąchanie słoiczka z chrzanem lub korzenia chrzanu, który ma działanie bakteriobójcze. Jego spożywanie także jest jak najbardziej zalecane przy przeziębieniach w ciąży.
W czasie największych zachorowań, np. jesienią czy wczesną wiosną, zwykle wprowadzamy do diety tabletki z witaminą C. Ciężarne powinny również ją uzupełniać, ale najlepiej wprowadzając ją do codziennej diety, w naturalnej postaci. Wystarczy pić dużo świeżych soków z owoców cytrusowych, herbatę z cytryną i malinami albo produkty zawierające dużo tej witaminy – czarne porzeczki, paprykę, brukselkę, kalafior, szpinak, truskawki, poziomki, kiwi, cytryny, pomarańcze czy porzeczki czerwone, kapustę lub pomidory.
Przy męczącym katarze można stosować maść majerankową pod nos oraz wodę morską lub sól fizjologiczną. Takie produkty nie zaszkodzą ciężarnej i jej nienarodzonemu dziecku.
Uciążliwym objawem przeziębienia jest także kaszel, który można łagodzić roztworem z siemienia lnianego, mieszanką soku z cytryny z oliwą z oliwek, czy naparem z imbiru. Można też pić własnoręcznie przygotowany syrop z cebuli zasypanej cukrem czy z buraka. Poleca się ciężarnym napary z prawoślazu i lukrecji, które osłabiają podrażnione kaszlem gardło i działają przeciwzapalnie, ułatwiając odkrztuszanie wydzieliny. Przy mokrym kaszlu trzeba wspomóc wydalanie śluzu z oskrzeli, w czym pomocny okaże się syrop z czosnku i cytryny.
Kaszel jest szczególnie niebezpieczny dla ciężarnych, ponieważ może wywołać przedwczesne skurcze macicy i prowadzić do przedwczesnego porodu.
Przy przeziębieniu może pojawić się ból gardła, który możemy łagodzić płukanką wody z solą, z sodą oczyszczoną lub naparem z szałwii. Bezpieczne są leki do ssania, ale wyłącznie w dawkach zalecanych na opakowaniu, przy których nie widnieje ostrzeżenie o stosowaniu w czasie ciąży i karmienia piersią.
Gorączka jest objawem walki organizmu z chorobą. Jeśli dochodzi do ponad 38 stopni Celsjusza, ciężarna nie powinna zwlekać z wizytą u lekarza rodzinnego. Leczenie się w takim wypadku samodzielnie, dostępnymi, domowymi sposobami, może okazać się nieskuteczne. Przy jednorazowej gorączce, pomocna będzie chłodna kąpiel. Jeśli to nie pomoże, a po wygrzaniu się w łóżku z gorącą herbatą z sokiem malinowym i miodem w ręce nadal będziemy miały gorączkę, wizyta u lekarza będzie nieunikniona.
Bezpiecznym lekiem na gorączkę są farmaceutyki zawierające paracetamol. Stosuje się je również przy wszelkiego rodzaju bólach, ale nie w trybie ciągłym.