Rosnący brzuch w czasie kolejnych tygodni ciąży może być kłopotliwym balastem w czasie snu. Trudno ułożyć się w takiej pozycji, aby było nam rzeczywiście wygodnie. Ciężarne muszą też być świadome tego, że przybrana pozycja do snu wpływa na zdrowie i rozwój ich nienarodzonego dziecka. Jaka będzie najbardziej optymalna, a jaka zagraża przyszłej matce?
Spanie na boku
Przeważnie lekarze zalecają spanie na lewym boku, co jest bezpieczną pozycją podczas snu czy nawet krótkiej drzemki w ciągu dnia. Jeśli kobieta jest już w III trymestrze ciąży lub wcześniej ma już duży brzuch, powinna włożyć pomiędzy nogi dosyć dużą poduszkę. Komfort leżenia w pozycji na boku można zwiększyć wkładając poduszki pod plecy i biodra. Pozwoli to na odciążenie tych części ciała.
Leżąc na lewym boku nie przyczyniamy się do powstania zaburzeń prawidłowego krążenia i wspomagamy pracę nerek, które usuwają toksyny z organizmu. Wypoczynek w tej pozycji jest korzystny także dla dziecka, ponieważ jest dobrze dotlenione. Większość lekarzy wychodzi z założenia, że bezpiecznie i wygodnie można również spać na prawym boku.
Spanie na plecach
Wydaje się, że spanie na plecach będzie optymalną pozycją w ciąży, ale według opinii położnych i ginekologów, może to być nawet niebezpieczne dla przyszłej matki. W pozycji tej co prawda brzuch nie jest przyciśnięty z żadnej strony, a dziecko może swobodnie wykonywać ruchy albo spać. Niemniej, spanie na plecach polecane jest ciężarnym wyłącznie w pierwszym trymestrze ciąży. Wtedy taka pozycja jest uznawana za bezpieczną, ale wraz z rozwojem ciąży należy unikać tej pozycji. Oczywiście, nie jest powiedziane, że kobieta musi wpadać w panikę za każdym razem, kiedy w nocy obudzi się w pozycji na wznak. Niemniej, sama nie powinna układać się w ten sposób do spania. Dzieje się tak dlatego, że ciąża powoduje naturalne powiększanie się macicy, która uciska na kręgosłup – stąd też pojawiają się w trakcie ciąży charakterystyczne bóle pleców. Dodatkowo, macica powoduje uciskanie żyły głównej dolnej, którą powraca krew z dolnych partii ciała do serca. Ucisk głównej żyły może powodować słabsze dotlenienie płodu, zawroty głowy u matki, słabe samopoczucie, a nawet omdlenia. Dlatego spanie na plecach nie jest zalecane już od drugiego trymestru ciąży.
W pozycji na plecach ciężarna, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży może narażać się na bezdech senny. Powiększająca się macica zmienia układ narządów w jamie brzusznej i uciska przeponę, przez co oddychamy płytko. Trudno jest nabrać powietrza nosem, ponieważ błona śluzowa się rozpulchnia. Ciężarna oddycha przeważnie ustami, chrapie i miewa bezdech senny. Jeśli już śpimy na plecach w ciąży, to powinniśmy pod górną część pleców i głowę podłożyć wysokie poduszki.
Spanie na brzuchu
Wiele kobiet preferuje spanie na brzuchu z głową odwróconą w jedną ze stron – prawą lub lewą. Taka pozycja do spania jest dopuszczalna, jeśli ciężarna ma jeszcze niewielki brzuch. Zwykle do 3 miesiąca ciąży można spać na brzuchu kompletnie nie obawiając się, że mogłoby to negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. W tym okresie dziecko jest jeszcze niewielkim embrionem, a później małym płodem, który nie wyczuwa przez powłoki brzuszne matki, aby spała ona na brzuchu. Niestety, im ciąża starsza, a dziecko większe, spanie na brzuchu staje się coraz bardziej niemożliwe. Poza tym, pokaźny brzuch skutecznie uniemożliwia przyjęcie takiej pozycji do spania.