Co oznacza krwawienie w czasie ciąży?

Kobieta może nie wiedzieć na wczesnym etapie ciąży, że spodziewa się dziecka. Dodatkowo, w terminie spodziewanej miesiączki może dostać krwawienia – słabszego niż przy miesiączce, ale można je wziąć za menstruację. Dlatego też u niektórych pań wiadomość o ciąży jest co najmniej zaskakująca. Niemniej, jeśli już wiemy, że spodziewamy się dziecka, każde krwawienie z dróg rodnych powinno być zgłoszone lekarzowi prowadzącemu ciążę. Ginekolog oceni, czy miało ono charakter fizjologiczny, naturalny, czy też z kobietą lub jej dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Szacuje się, że nawet 1/3 kobiet w ciąży miewa krwawienia, które wcale nie muszą być groźne. Jednak zawsze w takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem.

Krwawienie po pierwszym miesiącu ciąży

Wiele kobiet, które nie starają się o dziecko, albo mają nieregularne cykle miesięczne z dużymi odchyleniami, krwawienie występujące mniej więcej po miesiącu od ostatniej miesiączki, bierze za menstruację. Nie podejrzewa ciąży, choć bieżący okres może być skąpy i wystąpić na przykład po tygodniu od planowanego terminu. Można pomylić krwawienie ciążowe z miesiączką zwłaszcza wtedy, gdy kobieta miewa bardzo skąpe menstruacje. Co więcej, podobne epizody z krwawieniem mogą pojawiać się w kolejnych miesiącach ciąży, a kobieta dowiaduje się, że spodziewa się dziecka nawet po kilku miesiącach rozwoju płodu.

Najczęściej drobne, skąpe plamienia powtarzające się co miesiąc nie są groźne, ani dla matki, ani dla jej nienarodzonego dziecka. Nie wymagają wszczęcia odpowiedniego leczenia. Wystarczy, aby kobieta odpoczęła, zrelaksowała się i zapomniała o stresach dnia codziennego. Taka diagnoza może być jednak postawiona wyłącznie przez ginekologa, bowiem krwawienia mogą oznaczać m.in. problemy z łożyskiem.

Jeśli do mocnego krwawienia dochodzi na wstępnym etapie ciąży, kiedy kobieta może, ale nie musi wiedzieć, że została zapłodniona, często jest to samoistne poronienie. Dlatego wiele pań pomimo faktu, że były w ciąży, mogą w ogóle nie być tego świadome.

Przyczyny i skutki krwawień w trakcie ciąży

Istnieje wiele przyczyn i skutków krwawienia w trakcie ciąży. W najgorszym przypadku jest ono spowodowane niewłaściwym rozwojem płodu i prowadzi do poronienia. Takie sytuacje zdarzają się nie tylko w pierwszych tygodniach ciąży, ale nawet po 3-4 miesiącu.

Jeśli kobieta zauważy u siebie obfite krwawienie z dróg rodnych, powinien to być powód do niepokoju. Jasna czy ciemna krew może oznaczać odklejanie się łożyska lub jego przerwanie w pewnym miejscu. Nie można w żadnym przypadku zbagatelizować takich objawów, bowiem będzie to groziło utratą dziecka. Lekarz w takim przypadku zaleci kobiecie wypoczynek w pozycji leżącej. Niektóre ciężarne muszą bezwzględnie leżeć przez kilka miesięcy ciąży, aż do ustąpienia objawów. Ginekolog będzie częściej monitorował zagrożoną ciążę oraz zaleci leki hormonalne oraz podtrzymujące ciążę. Warto poważnie potraktować zalecenia lekarza, ponieważ dzięki temu mamy większe szanse na utrzymanie ciąży i urodzenie w pełni zdrowego, dobrze rozwiniętego dziecka.

Krwawienie może wynikać również z istniejących u kobiety problemów z szyjką macicy, wśród których wymienia się:

  • istniejące polipy,
  • żylaki pochwy,
  • nadżerkę szyjki macicy.

W takiej sytuacji lekarz w pierwszej kolejności postawi diagnozę, na podstawie przeprowadzonych badań wziernikowych. Jeśli okaże się, że ciężarna cierpi na żylaki pochwy lub polipy, nie podejmie leczenia, ponieważ krwawienie nie jest wówczas zbyt silne, a problem najprawdopodobniej zniknie po porodzie. Z kolei, przy nadżerce zaleca się stosowanie globulek dopochwowych. Jeśli badanie cytologiczne przeprowadzone przez ginekologa w trakcie ciąży, przy krwawieniu pacjentki, nie daje jednoznacznych wyników, może istnieć konieczność przeprowadzenia badania kolposkopowego, które pomoże wykluczyć ewentualne zmiany nowotworowe oraz ocenić stan szyjki macicy.

Poronienie

Najgorsze, czego obawiają się chyba wszystkie kobiety w ciąży, zwłaszcza w jej pierwszych miesiącach – do zakończenia I trymestru, to poronienie. Występujące krwawienie niestety może być objawem tego, że kobieta straci ciążę. Poronienie zdarza się niezależnie od tego, jak zachowuje się kobieta. Może leżeć i oszczędzać się, a i tak dotknie ją poronienie fizjologiczne. Zwykle powodem takiej sytuacji jest to, że płód ma poważne wady genetyczne lub rozwojowe, a organizm odrzuca go, jako ciało obce. Jeśli nie dojdzie do poronienia zupełnego, konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu oczyszczenia jamy macicy, czyli tzw. łyżeczkowania, aby usunąć resztki jaja płodowego, co pozwoli uniknąć ewentualnych zakażeń.

Lekarze po poronieniach wielokrotnych, co najmniej gdy zdarzają się dwa razy a kobieta nie leczyła się w klinice płodności, zalecają wykonanie badań i stosowanie leków. Badania ocenią układ krzepnięcia krwi i czynności tarczycy. Być może w zaburzeniach hormonalnych tkwi problem z niemożnością utrzymania ciąży przez kobietę. Poza opieką ginekologiczną, po poronieniu przydaje się pomoc psychologa, ponieważ strach przed ponowną utratą dziecka może być paraliżujący.

Wizyta u ginekologa konieczna

Kiedy pojawia się drobne krwawienie, większość pań, które po raz pierwszy spodziewają się dziecka, szybko udaje się na wizytę do ginekologa. Doświadczone mamy mogą zbagatelizować taką sprawę, a to niewłaściwe postępowanie. Należy sobie uświadomić, że nawet niewielkie krwawienie w niektórych przypadkach może być pierwszym sygnałem poważnych problemów w ciąży, na przykład odklejania się łożyska lub jego przerwania. Z drugiej strony, nawet mocne krwawienie nie musi oznaczać, że ciąża zostanie poroniona. Krwawienie może być nawet niewidoczne dla kobiety, bowiem pojawi się tylko przy oddawaniu moczu, albo będzie tak skąpe, że trudne do identyfikacji. W takim przypadku trudno szybko zgłosić się do lekarza i sprawdzić, czy nie dzieje się nic złego. Takie delikatne krwawienie z dróg rodnych także może być objawem odklejania się łożyska i tylko lekarz ginekolog, na podstawie drobiazgowego USG może dostrzec ten poważny problem i zalecić kobiecie właściwe leczenie.

Krwawieniu może, ale nie musi towarzyszyć ból. Nie można też twierdzić, że bezbolesne krwawienie na pewno nie jest niebezpieczne dla przyszłej matki i dziecka. Podczas krwawienia kobieta powinna zaobserwować, ile krwi traci. Na tej podstawie lekarz może podjąć decyzję o diagnostyce i leczeniu.
Ważne jest, aby nawet najmniejsze krwawienia kobiety w ciąży z ujemnym czynnikiem Rh od razu zgłaszały lekarzowi, bowiem muszą otrzymać immunoglobulinę anty-D, co powinno zapobiec rozwojowi konfliktu serologicznego w kolejnych ciążach.

Jeśli krwawienie ma miejsce w 7-8 miesiącu ciąży, a lekarz stwierdzi realne zagrożenie przedwczesnym porodem, zaleci pacjentce przyjmowanie leków przeciwskurczowych, wstrzymujących ewentualną akcję porodową oraz leki przyspieszające rozwój pęcherzyków płucnych u dziecka. Wówczas bowiem istnieje większa szansa na to, że nawet jeśli kobieta urodzin przedwcześnie, dziecko będące wcześniakiem będzie mogło normalnie oddychać.

Podsumowanie

Jeśli zdarzy ci się krwawienie w czasie ciąży, nie wpadaj w panikę. Nie musi to oznaczać, że twoja ciąża jest zagrożona lub dziecko nie rozwija się prawidłowo. Z drugiej strony, krwawienia w pierwszej połowie ciąży nie powinno się ignorować, bowiem może to być sygnałem problemów zdrowotnych lub powikłań, które stwarzają realne niebezpieczeństwo dla ciężarnej i jej nienarodzonego dziecka. Każde krwawienie, nawet niewielkie wymaga konsultacji z ginekologiem-położnikiem lub położną. Lekarz ustali powód krwawienia i sprawdzi, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Tak naprawę, krwawienie nie występuje wyłącznie na pierwszym etapie ciąży, ale może ono pojawić się także w każdym trymestrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *