Upławy w czasie ciąży – czy to powód do zmartwienia?

W czasie ciąży kobiety martwią się każdym niecodziennym objawem. Zalicza się do nich upławy. Zwiększona ilość wydzieliny z pochwy powinna rzeczywiście zostać skonsultowana z ginekologiem prowadzącym ciążę, choć najczęściej nie jest powodem do obaw, tylko fizjologicznym zjawiskiem, które dotyczy zdecydowaną większość pań oczekujących dziecko. Jak rozpoznać, czy wydzielina z pochwy wskazuje na normalny stan w trakcie ciąży czy jest na przykład objawem rozwijającej się infekcji?

Naturalna sprawa

Śluz wydobywa się z pochwy cały czas, niezależnie od tego, czy kobieta zaszła w ciążę, czy też nie. Na poszczególnych etapach cyklu menstruacyjnego widzimy większą lub mniejszą ilość wydzieliny. Może ona niejednokrotnie zanikać. Obserwacja śluzu jest jedną z metod antykoncepcyjnych. Na tej podstawie można wyliczyć, kiedy u kobiety występują dni płodne i ma szansę na zajście w ciążę, a kiedy nie. Śluz ułatwia przebycie drogi z pochwy co komórki jajowej plemnikom podczas zapłodnienia.

Również w trakcie oczekiwania na dziecko mogą pojawiać się upławy. Pamiętajmy przy tym, że śluz pozostaje naturalną wydzieliną, której zadaniem jest nawilżanie dróg rodnych kobiety oraz zmniejszenie tarcia występującego podczas stosunku płciowego. Jeśli więc na bieliźnie lub wkładkach higienicznych zauważymy biały, przeźroczysty lub półprzeźroczysty śluz, nie ma powodów do obaw. Upławy charakteryzują się z kolei tym, że wydzielina z pochwy zmienia zarówno swój kolor, jak i zapach.

Bezzapachowy śluz w czasie ciąży pełni funkcję bariery dla dróg rodnych, chroniącą przed drobnoustrojami i bakteriami, które mogłyby wywołać u ciężarnej infekcje. Większa ilość śluzu w ciąży pozostaje rzeczą naturalną i wynika z tego, że silne ukrwienie tkanek narządów rodnych kobiety w ciąży powodują zwiększenie produkcji śluzu przez gruczoły. Na bieliźnie można zobaczyć obfity, białawy, a nawet żółtawy śluz o delikatnym zapachu lub pozbawiony zapachu. W macicy powstaje dodatkowo czop śluzowy, który znajduje się w szyjce macicy i stanowi barierę przed wszelkimi czynnikami niekorzystnymi z zewnątrz. Kiedy poród się rozpoczyna, a szyjka macicy rozwiera się, czop sam wypada.

Infekcje pochwy

Nieprzyjemny zapach śluzu oraz żółty czy zielony kolor wydzieliny mogą wskazywać na infekcję dróg rodnych. Jeśli kobieta nie jest w ciąży, zwykle wystarczy podanie odpowiednich leków – najczęściej dopochwowych w postaci globulek, aby zatrzymać rozwój bakterii chorobotwórczych. W ciąży jednak sprawa wygląda nieco inaczej, bowiem niektóre infekcje mogą być szczególnie groźne dla przyszłych mam.

Anomalie w wyglądzie, konsystencji i zapachu wydzieliny z pochwy powinny być zgłaszane lekarzowi prowadzącemu. Ginekolog powinien być poinformowany przede wszystkim o tym, że śluz ma barwę żółto-zieloną, różowawą, czy brązową i konsystencję sera, a dodatkowo kobiecie towarzyszy w okolicach pochwy swędzenie. Może to świadczyć o groźnej dla zdrowia matki i jej nienarodzonego dziecka infekcji.

Upławy w czasie ciąży o niecodziennym wyglądzie i zapachu mogą być objawem:

  • rzęsistkowicy,
  • waginozy bakteryjnej,
  • grzybicy pochwy.

Upławy w II trymestrze ciąży mogą wynikać ze zmian hormonalnych zachodzących w ciele przyszłej matki i z niedoboru niektórych hormonów. Niemniej, mogą także być sygnałem tego, że zarodek nie zagnieździł się prawidłowo, a kobieta poroni ciążę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *