Żylaki w ciąży

Dolegliwości towarzyszących ciąży jest wiele. Kobiety muszą być świadome, co im grozi i w jaki sposób mogą się przed tym ustrzec. W trakcie ciąży gospodarka hormonalna i całe ciało kobiety oczekującej dziecka się zmienia. Należy się pogodzić z tym, że przybierzemy na wadze, a nasza figura nie będzie już taka doskonała. Na szczęście, po urodzeniu dziecka wystarczy trochę aktywności fizycznej, uprawiania sportu, aby wrócić do kondycji sprzed ciąży. Niestety, nie wszystkie efekty ciążowe da się w taki w miarę prosty sposób zlikwidować. Jedną z dolegliwości, która dotyka kobiety ciężarne, są żylaki. Jeśli kobieta nie zadba o siebie w trakcie ciąży i nie będzie przeciwdziałała powstawaniu żylaków, mogą ją oszpecić na całe życie.

Częsty problem

Szacuje się, że około 40 proc. wszystkich kobiet w ciąży ma żylaki. Często mają one podłoże genetyczne – jeśli Twoja mama lub babcia miały żylaki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i Tobie przypadną one w udziale. Żylaki to nic innego, jak pęknięte naczynka krwionośne, które najczęściej pojawiają się w nogach. W trakcie ciąży ciśnienie z żył macicy biegnących w kierunku żył miednicy wzrasta, podobnie jak w żyłach nóg, zwiększa się jednocześnie objętość krwi, przez co mogą pojawiać się żylaki. Na ich powstanie wpływa rosnący poziom hormonu – progesteronu, zmniejszający sprężystość ścian żył. Już w pierwszym okresie ciąży u kobiet, które mają predyspozycje do powstawania żylaków, pojawiają się pierwsze zmiany na nogach.

Mogą one występować niezależnie od ciąży. Sprzyjają im nadwaga, stojąca lub siedząca praca, noszenie obcisłych ubrań i bielizny. Jeśli na dodatek w ciąży kobieta przytyje w nadmierny sposób, więcej niż pewne, że pojawią się u niej żylaki. Warto wiedzieć, jak skutecznie im przeciwdziałać, ponieważ usuwanie żylaków po ciąży jest kłopotliwe, bolesne i niestety – kosztowne.

Objawy żylaków

W pierwszym okresie powstawania żylaków w ciąży, pod skórą nóg nie są one jeszcze widoczne. W pierwszej kolejności kobieta zauważa ból nóg lub nogi. Silne dolegliwości bólowe, uczucie ciężkości nóg i pojawiające się od czasu do czasu pieczenie, sygnalizuje powstawanie pajączków, czyli pękających naczyń krwionośnych, które ujawniają się pod skórą jako siateczka niewielkich żyłek. Kolejnym etapem powstawania żylaków w ciąży jest pojawienie się pręg w kolorze niebiesko-sinym, którym towarzyszyć może obrzęk. Skóra w zmienionym chorobowo miejscu może stać się przesuszona i tkliwa. Oprócz żylaków, w nogach ciężarnych może rozwijać się bardzo niebezpieczne zakrzepowe zapalenie żył.

Jak im przeciwdziałać?

Żadna kobieta nie chciałaby mieć żylaków i wolałaby ich uniknąć. Jeśli wcześnie zareaguje się na pierwsze objawy występowania żylaków, można im skutecznie zapobiec. Należy dążyć do wyeliminowania niepotrzebnego ciśnienia w żyłach nóg, które doprowadza w przeważającej ilości przypadków do powstawania żylaków.

Co robić, aby nasze nogi po urodzeniu dziecka nie były oszpecone siatką popękanych naczyń krwionośnych? Należy być aktywnym. Nawet jeśli mamy siedzącą pracę, to po jej skończeniu warto wybrać się na spacer lub na basen, wykonać kilka prostych, nieforsujących ćwiczeń i masaż stóp oraz łydek. Przeciwdziałając żylakom spożywajmy witaminę C, najlepiej w naturalnej postaci, jedząc duże ilości owoców. Witamina ta pozwala na utrzymanie elastyczności żył. Kobiety w ciąży powinny nosić buty na płaskiej podeszwie, z szerokimi noskami, unikać długiego stania lub siedzenia oraz dźwigania ciężkich przedmiotów. W ciąży z resztą podnoszenie ciężarów w ogóle nie jest wskazane.

Czynnikiem zwiększającym ryzyko powstania żylaków jest nadwaga, także ciążowa, dlatego warto pilnować, aby nie przytyć w ciąży więcej niż 12 kg. Ciężarne powinny unikać noszenia obcisłej odzieży krępującej ruchy, poza elastycznymi, ściągającymi pończochami lub rajstopami. Podczas siedzenia nie powinnyśmy zakładać nogi na nogę, ponieważ zmniejsza to i utrudnia swobodny przepływ krwi w nogach.

Jak leczyć żylaki?

Jeśli ciężarna nie podjęła działań profilaktycznych, które miały zmniejszyć ryzyko wystąpienia żylaków, a na jej nogach pojawiły się nieestetyczne pajączki i żylaki, może je leczyć. Istnieje co najmniej kilka metod leczenia przewlekłych zaburzeń żylnych kończyn dolnych, choć nie są one przeprowadzane w ciąży. Jeśli kobieta decyduje się na leczenie żylaków, powinna poczekać co najmniej kilka miesięcy od chwili urodzenia dziecka i na powrót do wagi sprzed ciąży. Jeśli już wtedy miała nadwagę, musi zrobić wszystko, aby się jej pozbyć. W pierwszej kolejności lekarze zalecają, aby panie nosiły specjalne rajstopy lub podkolanówki uciskające, które mają zmniejszyć żylaki i dolegliwości bólowe z nimi związane. Warto przy tym jak najwięcej leżeć i unosić kończyny dolne do góry. Zapobiegawczo i wspomagająco leczenie można przyjmować leki poprawiające krążenie żylne i wzmacniające ścianki żył. Leczenie uciskowe i farmakologiczne niestety nie wpłynie na usunięcie żylaków, które już pojawiły się w ciąży. W takim przypadku zalecane jest leczenie operacyjne i obliteracyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *